OL VE OLDUR

OL VE OLDUR

Tüm İslam coğrafyasında tüm insanî değerlere ve yaratılış gayesine yabancılaşmış veya yabancılaştırılmış olan ve bir ideal taşımayan yabancılaşmışların oluşturduğu bir kalabalıktan başka bir şey değildir.

Kendi öz kimliğine yabancılaştırılmış ve ideal ölümden kaçmak için kendine söylenen basit kişinin çabasızlığı kendine uydurduğu yalandır ideal diye toplumsal fayda diye bişey yoktur mesele ekmek kavgasıdır, ekmek aslanın ağzındadır kendini düşünmezsen kimse sana ekmek vermez öğretisiyle Yaradanın Rezzak sahibi olduğu inancı yok edilmiştir. Tamamen  ferdiyetçi ve çıkarcı yalana dolana dayanan  bir anlayış ile  gemisini kurtaran kaptandır gibi çıkarcı ve insani sorumluluktan uzak  mesajlarla insanımız saptırılmış üstadın da dediği gibi idrakler iğdiş edilmiştir.

Günümüz aydını yada düşünce insanı olarak kendini lanse eden onca şahsiyet de bu ahlaki yoksunluktan ibaret olan katliama göz yummuşlardır. Medyanın kitlesel bilinç altı şekillendirmelerine karşı şekillenmiş ve herkesin bi şekilde herkesi aldatmaya çalıştığı bir yapı meydana getirilmiştir. Toplumsal bilinçaltı ele geçirilmiş bir yapı ve insanlar  artık sömürgeci katillerin eline geçmiş ve çok rahatça şekillendirilerek yönlendirilir hale gelmiş her biri  bütünden uzak  kalabalıklar haline dönüştürülmüştür.

Düşünce insanı kendi çağının gerçekliğini ortaya koyabilmeli ve her şeye yabancılaşmış hatta kendine dahi yabancılaşmış kimlik bunalımı içerisinde idrakleri iğdiş edilerek sömürge olan çağının insanına ayna tutmalı ve ona kendi içler acısı durumunu gösterebilmelidir. Sosyoekonomik. Ahlâk, estetik, bilim vs. kendi çağının gerektirdiği üst fikir yapısını her yanıyla bütünlüklü olarak ortaya koyabilmeli ve her şeyin hareket halinde oluşu gerçeğiyle her şeyin kendi zıddıyla kavranması ve dolayımlı düşünce oluş ve yok oluş süreçleri vs. politik belirlemelerden ve politik toplumdan uzaklaşarak iktisadi gelişime önem vererek daha ileri modern bir toplum oluşturmak. Gelişen neslin kendi öz kimliğini bularak marangozun oğlu marangoz olur anlayışından ve belirlemesinden uzaklaşarak üstün ahlakı hayata geçirerek karcı ahlaktan uzaklaşmak zira karcı toplum çıkarcı toplum ahlaki yoksunluk yaşayan ahlaksız bir toplumdur. Bu aynayı kendimize ve toplum dediğimiz günümüz ruhsuz kalabalıklarına tuttuğumuzda ne görüyoruz? gerçekten bir yeni ve gerçekten bu üst ahlaka ulaşmış ve toplum olma özelliğine sahip olmuş yığınlar mevcut mu? yoksa bir hayal dünyasında mıyız? Ben insanım diyen herkes kaldırsın başını ve iki avuçlarının arasına alarak sorsun kendine bugün istediğimiz üst ahlak nerede diye. Sorgula ve içini dışına çıkar. Ters yüz et ve düşünceyi yeniden hayatına uygula.  Atacağın adımın doğruluğuna inanarak ve güvenerek adımını attığın sürece Kendini yeniden düzenleyerek eşya ve hadiselere yeniden sirayet edebilme ve her şeyi kavrayarak etkinliğini ortaya koyabileceğine inan ve bu uğurda oluşunu tamamlayarak ol ve oldur.

Adımlar Karadeniz

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: