URUMÇİ KATLİAMI

URUMÇİ KATLİAMI

Çin’in ShaoGuan şehrine götürülen işçilerin katledilmesi üzerine 5 Temmuz 2009’da DoğuTürkistan Urumçi’de protesto gerçekleştirildi. Kaybolan, katledilen yakınları, tanıdıkları, sevdiklerinin akıbetini sorgulayan kardeşlerimiz, Çin devletinin emriyle harekete geçen Çin ordusunun katliamına uğradı. Binlerce kadın ve erkek katledildi, on binlercesi tutuklanıp kayboldu.

Bu katliamı unutmamak adına Türkiye’de de bir dizi faaliyet gerçekleştirilmekte.

İstanbul Saraçhane’de 5-7 Temmuz tarihleri arasında katliama dair resim sergisi tertip edilirken, Uluslararası Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği, Urumçi katliamının yıl dönümünde basın açıklamasında bulundu.

Uluslararası Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları Birliği tarafından konuya dair yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Urumçi Katliamını gerçekleştiren komünist Çin yönetimi, 2017 Nisan ayından bu yana 5 milyon Müslüman Türkü esir kampında işkence altında tutuyor.

5 Temmuz 2009 Urumçi Katliamının 11. sene-i devriyesi münasebeti ile Urumçi Katliamı ve Doğu Türkistan’ın güncel durumu ile ilgili basın açıklaması ve kültürel tanıtım ve resim sergisi açılacaktır.

Bu etkinlik kamuya açıktır dava yolundaki tüm dostları bu etkinliğe davet ediyoruz.

Yer: Fatih Saraçhane Meydanı (Park)

Basın açıklaması 5 Temmuz 2020 Pazar saat: 10:00

Resim ve kültürel sergisi: 5 Temmuz, açılış kapanış saati: 09:00- 20:45

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: