SİSTEM SALLANTIDA – ALMAN HALKI AYAKLANDI

SİSTEM SALLANTIDA – ALMAN HALKI AYAKLANDI

Almanya’nın daimi başkenti Berlin’de Covid19 nedeniyle uygulamaya konulan kısıtlamalara karşı “Ende der Pandemie – Tag der Freiheit” (Pandemi’nin Sonu – Özgürlük Günü) sloganı altında tarihî bir protesto gerçekleşti.

İBDA Fikir ve Aksiyon hareketinin kuruluş günü olan 1 Ağustos tarihine denk gelen protesto gösterilerine 3 yüz bin katılımcı beklenirken diğer şehirlerden gelenler ile birlikte 1 milyon 3 yüz bin kişinin toplandığını lokal haber sitelerinden ve protestocular tarafından verilen bilgilere göre aktarabiliriz.

Devlet ve devlete bağlı bütün haber ajanslarının nasıl haber yapacaklarını şaşırdıklarına şahit olurken, protestocuların sayılarını düşük göstermek için nasıl komik duruma düştüklerini sadece 16-17 bin protestocu varmışçasına yaptıkları yayın-haberle örnekleyebiliriz. Diğer yandan, bu devasa kalabalığın karşısında karşı protesto varmışçasına yaptıkları yayınlar da gözden kaçmadı.

Alman halkının bu gibi durumlarda uyuşukluğundan yakınan kesimlerin de büyük bir sürprizle karşılaştığını tesbit etmek gerekir.

Gün boyunca gerçekleşen protesto gösterilerinde Bill Gates, Amerika, Corona ile başlatılmak istenen yeni baskı ve kontrol rejimi sert bir şekilde eleştirilirken, bazı caddelerde polisin gergin tavırlarını ve sakin bir şekilde duran protestoculara sert müdahale edip gözaltına aldıklarını gözlemledik.

Sosyal medya üzerinden canlı yayın yapan sitelerdeki yorumlardan gördüğümüz kadarıyla İspanya, Fransa ve İtalya başta olmak üzere diğer Avrupa halklarından büyük destek mesajları yağdı.

Son günlerde, dünya genelinde takip edilebilecek bir keyfiyet olarak halkların sürekli ayaklanma isteği ve mevcut sürecin baskısından kurtulup insanca yaşamak uğruna her şeyi göze alabilecek ve sistemi sallayıp yıkabilecek tutumlarını görmek gerçekten heyecan verici.

Şimdiden dilden dile yayılmaya başlatılan ve Eylül ayı itibariyle diye tarihi de verilen ikinci bir Covid19 dalgası olacağı haberi insanları germekle beraber, gösterilerin beslendiği ruh iklimi, bu gerginliği kıracak şartların oluşmasına katkı da sağlayabilir.

Hadiseleri yakından takip ettiğimizi söylemek ve sözümüzü İBDA Mimarı Kumandan Salih Mirzabeyoğlu tarafından ifâde edilen “Gergin Yıl” ile sonlandırmak istiyoruz.

Adımlar Avrupa – 1 Ağustos 2020

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: