MOODY’S’TEN TÜRKİYE’YE ‘SERT DEVALÜASYON’ UYARISI

MOODY’S’TEN TÜRKİYE’YE ‘SERT DEVALÜASYON’ UYARISI

Millî Gazete’nin internet sitesinde bugün, “Moody’s Türkiye’nin kredi notunu “B1″den “B2″ye düşürmesinin ardından bu kez de Türkiye ekonomisi için bir rapor yayınladı.” başlığıyla, Türkiye için sert bir devalüasyon tehlikesine dikkat çekilen bir haber yayınlandı.

Moodys, geçenlerde Türkiye’nin kredi notunu düşürmüş fakat Erdoğan yaptığı konuşmada S&P adlı şirketi hedef alarak, artık para vermediklerini eklemişti.

Durum şu ki, Türkiye S&P adlı kuruma artık para vermiyor ama bu diğerleri için geçerli değil. Yani biz Moodys’e bizim hakkımızda fikirlerini açıklasın ve bize karne versin diye her sene söylenenlere göre 50 milyon dolar kadar para veriyoruz. Hani şu paramız yok diyerek Tank Palet Fabrikası’nı Katarlılara sattığımız kadar.

Yani Moodys’in söyledikleri bu açıdan önemli, zira zaten onlardan bize not vermesini biz istedik ve not vermeleri, bize nasihat etmeleri için bir de üstüne para veriyoruz.

Millî Gazete’nin haberi ise şöyle:

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu “B1″den “B2″ye düşürmesi, not görünümünü ise “negatif” olarak teyit etmesiyle Türkiye ekonomisi 25 yıl öncesine yani 1995 seviyesine geriledi. Yatırım yapılabilir seviyenin beş kademe altındaki bu not, 2001 krizi dönemi dahil Türkiye tarihinin en kötü kredi notu olmasıyla tartışmalara neden olurken, kuruluştan bu kez Türkiye ekonomisi için bir rapor yayınladı.

Raporda Türk banka ve şirketlerinin temerrüte düşebileceği, Hazine’nin bu borçların itfasını yükleneceği ifadeleri yer aldı. Moody’s, ABD ve AB’den gelebilecek yaptırımların da ufuktaki riskler arasında yer aldığına dikkat çekti.

“Şu ana kadar yapılan müdahaleler sonrasında liranın dalgalı kur rejiminde olduğunu görmek zor” ifadelerini kullanan Moody’s “Bunun sonucu olarak ciddi ekonomik ve mali bozulmayı tetikleyen düzensiz bir kur ayarlaması (sert bir devalüasyon) yaşanması yönünde ciddi bir olasılık var” değerlendirmesini yaptı.

Türk Lirası’nda sürekli diğer kaybı, istikrarlı şekilde sermaye çıkışı ve Merkez Bankası döviz rezerv pozisyonunda ciddi düşüşün odak noktasının yeniden Türkiye’nin ödemeler dengesi pozisyonu olmasına yol açtığını belirten Moody’s, yatırımcıların Türkiye’nin kredi risklerine ilişkin sıkça sorduğu sorulara yanıt vermeye çalıştı.

Moody’s raporunda şu ifadeler yer aldı:

“Türk hükümeti potansiyel bir ödemeler dengesi krizini savuşturmasına imkan verecek tamponlarını neredeyse tüketti. Döviz rezervleri şu anda 20 yılın en düşük seviyesine ve TCMB’nin döviz swap pozisyonu yılbaşından bu yana neredeyse ikiye katlandı. Bu müdahaleye rağmen lira yılbaşından bu yana ABD Doları karşısında yüzde 25 civarında değer kaybetti. Bunun sonucu olarak, ani bir ekonomik durgunluğu  tetikleyecek ödemeler dengesi krizi ve hükümetin bilançosunda bir kötüleşme riski önemli şekilde arttı.”

Moody’s raporunda Türk hükümetinin başvuracağı politika seçeneklerinin sınırlı olduğuna dikkat çekti ve “Şu ana kadar yapılan müdahaleler sonrasında liranın dalgalı kur rejiminde olduğunu görmek zor” ifadelerini kullandı. Moody’s “Bunun sonucu olarak ciddi ekonomik ve mali bozulmayı tetikleyen düzensiz bir kur ayarlaması (sert bir devalüasyon) yaşanması yönünde ciddi bir olasılık var” değerlendirmesini yaptı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: