SİLAH SIKTILAR, KORKUTMAYA ÇALIŞTILAR, BASKINA UĞRADILAR

SİLAH SIKTILAR, KORKUTMAYA ÇALIŞTILAR, BASKINA UĞRADILAR

Mali’nin kuzeyindeki Kidal bölgesinde göstericiler, Fransız askerlerinin de işgal için kullandığı askeri üssün nöbet kulesini ateşe verdi.

Bölge kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Fransa’da yaşanan karikatür krizinin ardından Mali’nin Kidal bölgesinde Fransa karşıtı protesto gösterileri gerçekleştiren sivil halk dün bölgede bulunan bir askeri üsse saldırdı.

Kidal bölgesindeki MINISMA (Birleşmiş Milletler Mali Çok Boyutlu İstikrar Misyonu) adlı işgal üssü Haçlı Fransız işgâlcilerinin de kullandığı üslerden biri.

Bir süredir üssün önünde Haçlı cüretine karşı sloganlar atarak Fransa’yı hedef alan göstericiler, yapılan uyarı atışları karşısında geri adım atmak yerine daha da öfkelenerek dün üssün girişindeki nöbet kulelerinden birini ateşe verdi. Göstericiler daha sonra üssün yakınından uzaklaşırken, Haçlı düşman, üssün basılacağı korkusuyla alarma geçti.

Mali’nin kuzeyindeki Kidal bölgesi birçok defa Haçlı BM gücü birliklerinin konvoylarına yönelik Mali’nin bağımsızlığı için mücadele eden milli direniş güçlerince gerçekleştirlen baskınlarla gündeme gelmişti. El Kaide’nin Batı Afrika yapılanması olan Cemaat Nusret el İslam vel Müslimin grubunun Kidal bölgesinde etkin bir varlık gösterdiği biliniyor.

Fransa, Mali’nin kuzeyinde mücahit güçlerin bağımsızlık mücadelesini artırmalarına karşı koymak için 2013 yılının başında ülkeye askerî müdahalede bulunmuştu.

Ancak Fransa bu işgal teşebbüsünde umduğu neticeyi elde edemezken, bağımsızlık mücadelesi veren mücahid güçler de Haçlı Fransa’nın bölgedeki varlığına karşı daha etkin ve organize hale gelerek, Batı Afrika’daki Fransız işgâl üslerine ve hedeflerine saldırılarını artırdı.

İlerleyen yıllarda Fransız işgâl güçleri Burkina Faso’ya da sıçradı.

Ülkeye karadan müdahale kararı alan Haçlı Fransa, ilk olarak 2018 yılının Ekim ayında Burkina Faso sınırları içerisinde hava saldırısı düzenlemişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: