3000 AİLE NE DURUMDA?

3000 AİLE NE DURUMDA?

Ülke pandemi koşulları altında…

Müslüman Anadolu Ahalisi, her zamankinden daha fazla açlık, yokluk ve fakru zaruret içerisinde inlemekte.

Yönetenler, Müslüman Anadolu Ahalisi’nin evlerine ekmek götüremediği yönündeki şikayetlerini abartılı bulduklarını söylüyor.

Ekonomiyi şahlandırdıklarını söyeyenler, para gelsin de nasıl gelirse gelsin diyenler, borç yiğidin kamçısıdır diye müslüman milleti Yahudi-Haçlı emperyalist tefecilere borçlanmaya teşvik ederek tefecilere hizmet edenler, küreselci sermayenin işbirlikçileri, ülke borcunu patlatanlar, borçlanıp harcayarak, har vurup harman savurarak oluşan sahte bolluğu ekonomik başarı olarak pazarlayanlar, paranın dini imanı olmaz diye emperyalizmin sermaye yoluyla Müslüman anadolu Ahalisi’ni sömürmesinde emperyalizme taşeronluk yapanlar, şimdi işler içinden çıkılamaz derecede berbat hale gelip beraber iş tuttukları emperyalistlerin de kendilerine bir faydası olmadığı gördüklerinde, milleti, kendilerine verdiği desteğin devamına ikna etmeye, ekonomik istiklâl savaşından bahsederek sağlamaya çalışıyorlar.

Onlar bu yalan dolana devam ededursunlar, biz onların ekonomik istiklâl savaşı teranelerine değil, doğrudan doğruya ülkede neler olup bittiğine bakalım diyoruz.

İşte o haberlerden biri:

Patronlar büyüyor; Sabancı, pandemide net kârını yüzde 69 artırdı

Sabancı Holding, bu yılın 9 aylık dönemi itibarıyla toplamda 3.8 milyar TL kâr rakamına ulaştı.

Sabancı Holding, 2020 yılının üçüncü çeyrek dönemine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.

Geçen yılın aynı dönemine göre bu yılın üçüncü çeyreğinde net kârını yüzde 69 artıran Sabancı Holding, bu yılın 9 aylık dönemi itibarıyla toplamda 3.8 milyar TL kâr rakamına ulaştı. Yine üçüncü çeyrek itibarıyla konsolide satışlar ise yüzde 4 artışla 15,2 milyar TL’ye yükseldi.

Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, tabloya ilişkin şöyle konuştu:

“Pandemi, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de iş yapış şekillerini etkilemeyi sürdürüyor. Bu açıdan bakıldığında elde ettiğimiz finansal sonuçlar, geçmiş dönemlerde attığımız adımların ne kadar isabetli olduğunu bir kez daha ortaya koydu.”

Bu haber de Sabancılardan sonra Koçların da nasıl zenginleştiğini açıklıyor:

Koç Holding, 2020’nin ocak-eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre net dönem kârını yüzde 94 artışla 8 milyar 481 milyon TL’ye, cirosunu yüzde 10 artışla 125 milyar 720 milyon TL’ye yükseltti.

Koç Holding’in CEO’su Levent Çakıroğlu, “Yurt içinde tüketici talebinin devam etmesi, yurt dışında ise ihracat pazarlarında başlayan hareketlilik koronavirüs salgını kaynaklı ekonomik yavaşlamanın etkilerini nispeten azalttı” açıklamasında bulundu.

Salgının başından bu yana patronlar için düzenleme üstüne düzenleme çıkaran iktidar, aynı dönemde emekçilerin birçok hakkını gasp etmiş, milyonlarca işçiyi ücretsiz izin ve kısa çalışma ödeneğine geçirmişti.

Bir diğer haber de şöyle:

Bankaların kârı ilk 7 ayda yüzde 38 arttı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) aylık verilerine göre, bankaların Ocak-Temmuz dönemi kârları ise yüzde 38 artışla 39.98 milyar lira olarak gerçekleşti.

Sözcü’nün haberine göre bankaların kredileri Temmuz sonu itibarıyla geçen yıl sonuna göre yüzde 27.2 artışla 3.38 trilyon lira, mevduatı yüzde 25 artışla 3.21 trilyon lira oldu.

Bankaların brüt takipteki alacaklarının kredilere oranı hazirana göre 16 baz puan gerileyerek yüzde 4.25’e inerken, bankaların aktifleri 2019 sonuna kıyasla yüzde 25.1 artışla 5.62 trilyon lira oldu.

Haberler açıkça, 3000 aile zenginliğine zenginlik katmaya devam ederken, Müslüman Anadolu Ahalisi fakrıu zarurete, açlığa, yokluğa, işsizliğe mahkûm ediliyor oluşuna delalet ediyor.

Neticesinde, et, süt, yumurta peynir tüketme, makarnaya talim et…

Bu da yetmiyor, torba yasalarla işçilerin hak edilmiş hakları da ellerinden alınmaya çalışılıyor. Ülkeyi soktukları kriz ortamından çıkabilmek için yükü yine ahalinin sırtına yıkmaya çalışıyorlar.

Sabancı coşmuş, Koç şaha kalkmış, bankalar koşmuş, vatandaş ise ne yapacağını şaşırmış…

Utanmazlar, “iktisat yapın, ayağınızı yorganınıza göre uzatın!” diyerek, milletin açlığı, yoksulluğu ile dalga geçmekte.

Bu utanmazlar, bu milleti, düne kadar, “borçlanın, harcayın!” diye kışkırtanlardı.

Hâlâ da TV’ler milletin canına kast edecek derecede cebinde olmayan kuruşu da borçlandırarak alıp mal satmak için yayınlanan reklamlardan geçilmiyor. Bu reklamları yayınlayan medyacıların parayla tuttukları ahlâklı (!) köşe yazıcıları, trol şaklabanları da vatandaşa haline şükretmesi, ayağını yorganına göre uzatması aklı veriyor.

Halkın hali meydanda.

3000 ailenin ki de…

“Bu taksimi kurt yapmaz”…

Ama, “Büyük Doğu’yu kuracağız!” diyerek yapılıyor.

Kurdun yapmayacağını yapanlar mı kuracak Büyük Doğu’yu?

3000 aileyi kalkındırıp, Müslüman Anadolu Ahalisini fakru zarurete, borç batağına sürükleyenler mi?

Milleti enkaz altında kalmaya mahkûm edenler?

Daha saymaya ne gerek, işte 3000 aile, işte millet! İşte, lafta millet deyip, para yığmakta 3000 aileyle birlik olanlar…

Ahmet ÖLÇÜLÜ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: