AMERİKAN KÜSTAHLIĞINA CEVAP VERİLECEK Mİ?

AMERİKAN KÜSTAHLIĞINA CEVAP VERİLECEK Mİ?

Gelecek hafta Türkiye’ye gelecek ve teamüllere aykırı şekilde yalnızca İstanbul’da Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos’la görüşecek olan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun ziyaretiyle ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Bir Türk yetkili, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Pompeo’yu Ankara’ya çağırdığını; Pompeo’nun ise bunu reddederek Çavuşoğlu’na ‘İstanbul’a gel’ dediğini öne sürdü.

ABD’de seçimin sonunda Joe Biden’ın 46. Başkan olduğunun belirlenmesinin ardından Mike Pompeo’nun 7 günde 19 ülkeye yapacağı ziyaretler arasında bulunan Türkiye’de herhangi bir yetkiliyle teması olmaması dikkati çekmişti.

ABD’li yetkililer, bunun nedeni olarak “programın yoğunluğunu” gösterirken Bloomberg’e konuşan kaynaklar dikkat çeken bir iddiayı gündeme getirdi.

Bloomberg’e konuşan bir Türk yetkili, Pompeo’nun Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun davetini reddettiğini söyledi. İsmini açıklamayan yetkili, “Pompeo, Çavuşoğlu’nun görüşme için İstanbul’a gelmesini istedi. Çavuşoğlu, Pompeo’nun bu tavrından rahatsız oldu” ifadesini kullandı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: