TRUMP ABD’Yİ SAVAŞ ALANLARINDAN ÇEKİYOR

TRUMP ABD’Yİ SAVAŞ ALANLARINDAN ÇEKİYOR

ABD Başkanı Trump, ABD Savunma Bakanı Amrk Esper’i Afganistan’dan çekilme konusunda isteksiz davrandığı için görevden alması üzerine Esper’in yerine geçen Savunma Bakan Vekili Christopher Miller, “Tüm savaşlar bitmeli. Zorluklarla karşılaştık, elimizden geleni yaptık. Şimdi eve dönme zamanı” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, bu hafta Twitter hesabından görevine son verdiğini duyurduğu Savunma Bakanı Mark Esper’in yerine atanan Savunma Bakan Vekili Christopher Miller, bakanlık çalışanlarına bir yazı gönderdi.

Miller, yazıda El Kaide ile savaşın halen devam ettiğini belirterek, “Geleceğe hazırlanırken, El Kaide’nin 2001’de kıyılarımıza getirdiği savaşı bitirmeye kararlıyız. Bu savaş bitmedi” ifadelerini paylaştı.

El Kaide’yi ve ortaklarını yenmenin eşiğine geldiklerini kaydeden Miller, “Ancak savaşın sonunu görememe konusunda geçmişteki stratejik hatamızdan kaçınmalıyız. Gerçekten bu mücadele uzun sürdü” ifadelerini kullandı.

Miller, “Bizler sürekli bir savaş halkı değiliz, bu, savunduğumuz ve atalarımızın uğruna savaştığı her şeyin karşıtı. Tüm savaşlar bitmeli” değerlendirmesinde bulundu.

Savaşları bitirmenin uzlaşma ve ortaklık gerektirdiğine işaret eden Miller, “Zorluklarla karşılaştık, elimizden geleni yaptık. Şimdi eve dönme zamanı” ifadelerini kullandı.

Trump, 2016 başkanlık seçimleri sırasında ABD askerlerinin içinde bulunduğu savaşları bitirme sözü vererek başta Afganistan olmak üzere çatışma bölgelerindeki birlikleri geri çekeceği vaadinde bulunmuştu.

ABD başkanı seçilmesinin ardından Trump, 2017’de Taliban ile müzakereleri gündeme getirmiş ve iki tarafın temsilcileri, 25 Şubat 2019’da barış görüşmeleri için Katar’ın başkenti Doha’da ilk kez bir araya gelmişti.

Trump’ın Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, Eylül 2019’da taraflar arasında anlaşmaya varıldığını açıklamış, ancak aynı günlerde Kabil’de yaşanan saldırıda bir ABD askerinin ölmesi üzerine Trump, anlaşmayı ertelemişti.

ABD ile Taliban arasında Aralık 2019’da yeniden başlayan görüşmeler, “şiddetin azaltılması” adı verilen fiili ateşkes kararıyla sonuçlanmış, 22 Şubat 2020’de başlayan 7 günlük sürenin sonunda 29 Şubat’ta barış anlaşması imzalanmıştı.

Anlaşmaya göre Taliban, El Kaide’ye barınak sağlamaktan vazgeçmeyi kabul ederken, ABD askerlerinin de ülkeden tamamen çekilmesi şartı koşuluyordu.

Geçen ay Twitter hesabından askerlerin Noel’e kadar evlerine dönmesini beklediğini kaydeden Trump’ın, Afganistan’dan askerlerin geri çekilme sürecinin yavaş ilerlemesinden memnun olmadığı ifade ediliyordu.

Diğer yandan ABD kaynaklarının Suriye’de bulunan ABD askerlerinin tam sayısını da Trump’tan gizlediği ve olandan hayli az gösterdikleri de medyaya yansımıştı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: