KAPİTALİZME ESİR İKTİDAR – MERKEZ BANKASI FAİZ ÜSTÜNE FAİZ ARTIRMAYA BAŞLADI

KAPİTALİZME ESİR İKTİDAR – MERKEZ BANKASI FAİZ ÜSTÜNE FAİZ ARTIRMAYA BAŞLADI

Erdoğan’a göre enflasyonun sebebi faizdi ve faiz artırılmazsa, enflasyon da olmaz ve işler rayında giderdi.

Damat Bakan Albayrak aslında bu tezi haklı çıkarmak için Merkez Bankasının milyarlarca dolar dövizini yaktı, ama olmadı. Olan kendi koltuğuna oldu ve ayrılmak zorunda bırakıldı.

Albayrak’tan sonra işbaşına gelen yeni yönetim son iki Para Politikası Kurulu’nda (PPK) fazileri önce 475 ve son olarak da geçen hafta 200 baz puan artırmak suretiyle Erdoğan’a karşı bayrak açmış oldu.

Aslında Erdoğan teslim olduğıundan yönetimi değiştirmek zorunda kalmıştı ya…

Yanlış olan kapitalist piyasa ekonomik sistemi içinde kalıp da faizleri istediği gibi ayarlayabileceğini düşünmek.

Zira piyasa ekonomisi içinde faizler yukarıdan belirlenemez. Bu belki çok istisnai durumlar için geçerli olabilecek bir uygulama olabilir ama piyasa ekonomisinde fiyatları piyasa belirler ve buna göre para da bir maldır ve onun da bir fiyatı vardır.

Teorik mevzulara girmeden kısaca özetleyelim:

Merkez Bankası tam da kendisinden isteneni yapıyor ve faiz üstüne faiz artırıyor. Fakat bu artırımların çare olmadığı da dövizin fiyatının artmaya meyyal olmasından belli. Döviz düşüyor gözükürken bile içerideki yatırımcıların bankalardaki döviz hesapları da beklenenin tersine artmaya devam ediyor ki bu da piyasanın AKP yönetimine güvenmediğine işaret ediyor. Erdoğan milleti döviz bozdurmaya çağırdıkça, millet döviz almaya devam ediyor.

Kısacası, Merkez Bankasının para politikaları ile döviz şimdilik biraz düşmüş gibi duruyor ama bunun maliyeti bu defa faizlerle ortaya çıkıyor. Bu sistemde ısrar edildiği müddetçe de bu milletin sırtına yük binemye devam edeceği açık. Bu süreçte millet daha da fakirleşirken, Sarayın etrafındaki inşaat çetesi ile 3000 aile zenginliklerine zenginlik katmaya, bankalara dolar yatırabilenlerin hesapları kabarmaya devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: