BATI BASTIRDI, ORUÇ REİS ANTALYA LİMANINA ÇEKİLDİ, HAÇLILAR VE YUNANİSTAN MEMNUNİYET BİLDİRİYOR

BATI BASTIRDI, ORUÇ REİS ANTALYA LİMANINA ÇEKİLDİ, HAÇLILAR VE YUNANİSTAN MEMNUNİYET BİLDİRİYOR

Oruç Reis’in Doğu Akdeniz’deki arama faaliyetleri için 23 Aralık 2020 tarihinde 6 aylık yeni bir Navteks ilân edildiği açıklanmıştı.

Öyle, üç gün, beş gün, bir kaç hafta değil, 6 ay…

Bunu duyunca önce “vay be, helâl olsun Reis’e, bak Haçlıların tehditlerine boyun eğmedi, bu defa 6 ay navteks ilân ederek hadlerini bildirdi!” diyorsanız, bu açıklanan 6 aylık navteksle Oruç Reis Antalya Körfezi dışına çıkamayacak…

Nasıl yani demeyin, basbayağı öyle işte.

Açıklanan navteksle, Oruç Reis’in 6 ay boyunca Antalya Körfezi’nin dışına çıkmayacağı garantisi verilmiş oldu.

Bu da Yunanistan ve diğer Haçlıları sevindirdi.

Alman yayın organı Deutsche Welle, “Yunanistan, Türkiye’nin Oruç Reis gemisinin doğalgaz sondaj faaliyetlerini Antalya Körfezi ile sınırlandırma kararını olumlu karşıladı” ifadelerini kullandı. Yunanistan Göç Bakanı Yorgo Kumutsakos’un da Skai televizyonuna yaptığı açıklamada “Bu olumlu bir gelişme” dediği öğrenildi.

Atina’daki siyasi yorumcular, Ankara’nın attığı bu adımın Yunanistan ile Türkiye arasında müzakerelerin yeniden başlatılmasını sağlayacağı görüşünde birleşiyor.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, Türkiye’nin Ege’deki Yunan adaları yakınlarında doğalgaz sondaj faaliyetlerini sona erdirmesini diyalogun başlaması için bir şart olarak sürmüştü. Mitsotakis konuyla ilgili açıklamlarında sürekli olarak “Provokasyonları durdurun, istikşafi görüşmeleri başlatın” demişti.

Bu karara tepki verenlerden biri de Amiral Cem Gürdeniz oldu. Gürdeniz, “Yeni Navtex ilanı Doğu Akdeniz yetki alanlarımızda Yunanistan, AB ve ABD lehine ciddi bir geri çekilmedir.

Eğer bu geri çekilme Doğu Akdeniz Konferansı için yapılmışsa o da yanlıştır.

Zira Yunanistan Doğu Akdeniz’de değil sadece Ege’de muhatabımızdır.

Yunanistan’ın içini dolduramadığı sahte tatbikat Navtexleri ile Türkiye’yi kandırdığı bir dönemde iyi niyet gösterisi olarak altı aylığına Oruç Reis gibi sembol bir gemiyi Antalya Körfezi’nde görevlendirmek Yunanistan’ı daha da şımarık ve küstah bir tutuma teşvik edecektir.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: