KUZEY ATLANTİK HAÇLI TERÖR ÖRGÜTÜ NATO’DAN ERDOĞAN’A YENİ GÖREV

KUZEY ATLANTİK HAÇLI TERÖR ÖRGÜTÜ NATO’DAN ERDOĞAN’A YENİ GÖREV

Türkiye, Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti’nin (VJTF) komutasını Polonya’dan devraldı. 2019 yılında Almanya, 2020’de de Polonya’nın öncülük ettiği kuvvetin komutası böylelikle 31 Aralık 2021 tarihine dek Türkiye’de olacak.

MEHMETÇİK NATO HİZMETİNDE

NATO bünyesinde yer alan, Çok Yüksek Hazırlık Seviyeli Müşterek Görev Kuvveti’nin (VJTF) komutası, yeni yılla birlikte Türkiye komutasına geçti. NATO’dan yapılan açıklamada, 4 bin 200 kişilik Türk gücünün, Türkiye’de son teknoloji ile üretilen silahlı araçlar, tanksavar roketleri ve obüslerle VJTF’ye katıldığı bildirildi.

“NATO‘nun mızrak ucu” olarak nitelendirilen güç, Ukrayna Krizi sırasında Rusya’ya karşı caydırıcı bir kuvvet olarak hayata geçirilmişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri bu bağlamda, toplamda 6 bin 400 kişilik askeri personelden oluşan güce, 4 bin 200 piyade ile destek verecek. Geri kalan 2 bin 200 asker ise Arnavutluk, Macaristan, Karadağ, Polonya, Romanya, İtalya, Letonya, Slovakya, İspanya, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ordularına mensup askerlerden oluşuyor.

NATO İLE SORUNLAR SUNİ, NATO-TC İŞBİRLİĞİ SORUNSUZ DEVAM EDİYOR

VJTF gücünün komutasının Türkiye tarafından üstlenilmesi, NATO içinde, Türkiye ile yaşanan sorunlara ragmen askeri iş birliğinin sorunsuz bir biçimde devam ettiğinin işareti olarak kabul ediliyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: