ADALET VE KALKINMA PARTİSİ İSRAİL’LE ANLAŞMAYI ONAYLADI – Cüneyt AKMAN

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ İSRAİL’LE ANLAŞMAYI ONAYLADI – Cüneyt AKMAN

Adalet ve Kalkınma Partisi İsrail’le “ilişkileri normalleştirme” anlaşmasını onayladı.

Ülkenin en tepe yöneticisi geçtiğimiz salı günü bir İsrail-ABD heyetini kabul etti. Anlaşma ile İsrail’le diplomatik ilişkiler en üst seviyeye çıkarılacak.

Bu çok yeni anlaşma yeni yeni duyuluyor ve daha şimdiden (Geniş) Orta Doğu’daki İslamcı gruplar arasında şiddetli tartışmaları başlattı.

Fakat durun, Türkiye’deki, iktidardaki, muhalefetteki İslamcıların durduk yerde yüreklerini ağızlarına getirmeyelim. Anlaşma haberi doğru da anlaşma Türkiye’de değil Fas’ta yapıldı.

Şimdi sorabilirsiniz, “AKP’liler anlaşmayı gizli olsun diye mi gidip ta Kuzey Afrika’nın en ucunda yaptılar?” diye…

Orada yaptılar çünkü anlaşma Fas ile İsrail arasındaydı da ondan…

Adalet ve Kalkınma Partisi meselesine gelince… Evet, Fas’taki iktidar partisinin de adı –ne “tesadüf”- Adalet ve Kalkınma Partisi. İdeolojisi de bizdeki AKP’ye son derece benziyor. Başındaki kişinin ismi de çok ilginç: El Osmani. Bildiğimiz Osmanlı yani…

Partinin amblemi de… Yok, ampul değil… Ama mum! Benzerlik belki biraz mütevazı davranılarak amblemde de sürmüş.

Boşa da konuşmuyoruz bu konuyu zira yine ne “tesadüf” ki, daha bir hafta önce Amerikanın Sesi sitesinde Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin yeniden başlayabileceği iddiası “Cumhurbaşkanlığı kaynakları”na dayanarak verildi. Amerikanın Sesi’ne göre diplomatik ilişki Mart ayında yeniden başlayabilir.

Diplomatik ilişkiler 2017’de 2017 yılında yükselen tansiyon nedeniyle Mayıs 2018’de karşılıklı olarak büyükelçilerin çekilmesi ile kesintiye uğramıştı.

Normalleşme iddiaları bununla da sınırlı değil. Tel Aviv merkezli haber sitesi Walla, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in, Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için arabuluculuk yaptığı iddiasını gündeme getirdi. Haberde, konu hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la telefonda görüşen Aliyev’in, olumlu cevap aldığı iddia edildi. İndependent Türkçe sitesinin Milliyet’ten aktardığı habere göre İsrailli yetkililer bu iddiaları reddetmemiş ancak henüz olumlu bir gelişme olmadığını söylemişler.

Tek kaynak Walla da değil; yine İsrailli Axios internet sitesi de Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in Türkiye ile İsrail arasında ilişkilerin normalleştirilmesi için arabuluculuk yaptığını öne sürdü. Axios’un diplomasi muhabiri Barak Ravid’in üst düzey İsrailli yetkililerden aktardığına göre, Aliyev’in danışmanları, Erdoğan’ın geçmişte İsrail hakkında sarf ettiği saldırgan sözlere rağmen İsrail karşıtı olmadığını ifade ederek, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın, İsrail’e karşı artık görevde olmayan yardımcıları tarafından kışkırtıldığını öne sürmüş.

Belki de “Aldatıldık” kartı bu kez dış politikada kullanılacak.

Cüney AKMAN

https://www.paraanaliz.com/2021/siyaset-ve-kamu-haberleri/cuneyt-akman-adalet-ve-kalkinma-partisi-israille-anlasmayi-onayladi-55356/

Not: Bu yazıdaki fikirler yazara ait olup, Adımlar’ın ideolojik ve siyasi anlayışına zıt görüşler sitemizi bağlamaz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: