IRAK’TA EKİM İSYANLARI VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Emperyalizmin Ukrayna’da yediği darbelere paralel olarak tüm dünyada emperyalizme karşı tepkiler de artarak devam etmekte.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta 10 Ekim 2019’daki hükümet karşıtı eylemlerin 3. yılı dolayısıyla yeniden gösteriler başladı. Rusya karşısında tutunmaya çalışan Amerika kontrolündeki Irak’ta, bu seneki gösteriler öncekilerden daha farklı bir mânâ taşıyor. Emperyalizm, kendi coğrafyası sayılabilecek bir lokasyonda adeta kendi canının derdine düşmüş durumdayken, bu hâl, emperyalist kontrol altındaki ülkelerdeki bağımsızlık özlemi ve işgâle karşı tepki verme niyetlerini de kışkırtıcı olması gibi bir keyfiyet arzetmekte. Emperyalizmin Rusya saldırısı sadece Anglo-Sakson blok ile Rusya’yı karşı karşıya getrmiş değil… Anglo-Sakson hegemonyası Rusya hedefi üzerinden kıta Avrupası’nın iri başlarını da tam teslim alma operasyonu yapmakta. Yani empryalist blok da kendi arasında bir sürtüşme yaşıyor ve bu sürtüşme neticesi mesele artık tamamen kendi iç hesaplaşmalarına da dönebilir. Böyle bir dönüş yaşandığı ân, periferideki ülkelerdeki işbirlikçi rejimler de kendi ülkelerindeki tam bağımsızlıkçı güçlerin karşısında Amerikan-emperyalist destekten mahrum biçimde, bağımsızlık savaşçısı millî güçlerle başbaşa kalabilirler. Millî güçlerle işbirlikçi rejimlerin başbaşa kaldığında ne olduğuna tarih şahit…

Dönelim Irak’ta yaşananlara:

Irak bayrakları ve 2019 yılındaki protestolarda öldürülenlerin posterlerini taşıyan göstericiler, “Canımız, kanımız Irak’a feda” sloganıyla Irak’a bağlılıklarını dile getirirken, “Halk, rejimi devirmek istiyor”, “Halk, yolsuzluk yapanları devirmek istiyor” sloganları ile de hedefler ortaya konuldu. Gösteride rejimle beraber İran ve Amerika’yı hedef alan sloganlar da dikkat çekti.

Bağdat’ta polis ve asker, kendisine taş atan göstericilere karşı ekseriyetle biber gazı ve ses bombası kullansa da polisle göstericiler arasındaki gerilim zaman zaman silâhlı çatışma noktasına kadar tırmanırken ölü ve yaralı sayısı hakkında net rakamlara ulaşılamıyor. Şu âna kadar 50 yaralı ve birden fazla ölü olduğu gelen haberler arasında.

Gösteriler ülkenin birçok şehrinde gerçekleştirildi.

*

Irak’ın başkenti Bağdat’ta 1 Ekim 2019’da başlayıp hızlı bir şekilde güney kentlerine de yayılan hükümet karşıtı gösteriler düzenlenmişti. Bu gösteriler sonucu dönemim hükümeti istifa etmek zorunda kalmıştı. Söz konusu gösterilerde 600’ün üzerinde kişi hayatını kaybetmişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: