YENİ HAMLE

Selim GÜRSELGİL

Gençlerin en çok sorduğu soru şu: “İbda Külliyatı’na nereden başlamalıyız?” Ben de cevap olarak benim “İbda Külliyatı” isimli çalışmamı tavsiye ediyorum. “Ona bir göz atarsanız nereden başlayacağınız hakkında fikir verici olabilir. Zaten bu amaçla kaleme alındı.”

Gerçi piyasada mevcudu var mıdır nedir bilmiyorum. Bugüne kadar bir çok kitap yayınladım, neredeyse herbiri ayrı yayınevinden. Kiminin baskı sorunları, kiminin dağıtım sorunları, kiminin yayınevince aşırı fiyatlandırma vs sorunları şikâyet konusu oldu. Yetkisi bende olmadığı için hiçbirine de çözüm bulamadım. Kendi bünyemizde bu sıkıntıları aşmamız yönünde bir imkân da ortaya çıkmadı. Bunun önemli bir ihtiyaç olduğunu yıllar yılı anlatamıyorum. İbda Külliyatı’nı açacak, onu gençlerin daha kolay anlayabilecekleri bir dile dökecek, çeşitli alanlarda şerhini ortaya koyacak çalışmalar nedense önemsenmiyor. Ak Parti-Kara Parti konuları daha önemli görünüyor.

Ama bu hep böyle devam edecek değil. Bir devlet bankasından kredi buldum ve bu işe gireceğim. Öncelikle kendi dağınık çalışmalarımı bir yayınevi çatısı altında toplayacağım. Bunun için piyasanın güçlü bir yayıncısından teknik ve dağıtım desteği alacağım. Bu yönde çalışmalar yapan başka arkadaşlar olursa onların kitabını da değerlendireceğim. Belki klâsikler ve orijinal tercümeler olursa yayınlayacağım. Kısacası Mevlâ nasip ederse, kendi inisiyatifimizde kendi istediğimiz şekilde faaliyette bulunabileceğimiz, muhteva olarak her türlü eleştiriye açık olmakla beraber hiçbir üst makama hesap vermeyeceğimiz, hatasıyla sevabıyla bize ait olacak bir yayın grubu oluşturacağım. Niyetim bu.

Destek olmak veya çeşitli suretlerde katkıda bulunmak isteyen gönüldaşlar olursa her teklife açığım. Ama her zamanki gibi bundan kaçınırlarsa da sorun yok, biz yapacağımızı yine yaparız. Batarsak da yapılması gerekenleri yapmamaktan doğan bu ideolojik batıştan daha derine batmayız herhalde. Kendi düşen ağlamaz derler.

Ama başarılı olursak, ben bu girişimin pek çok yeni faaliyeti tetikleyeceğini umuyorum. Hem yeni faaliyet sahaları açılıp başka faaliyetlere yol açacak, hem de benzerlerinin ortaya çıkmasıyla genişliğine yayılacaktır. Velhasılı bismillah deyip göle maya çalıyoruz. Ya tutarsa?

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: