KÖPEKÇİLER UĞRUNA ÇOCUKLARIMIZI FEDA ETMEYE DEVAM

İktidar seyrediyor ve çocuklarımız köpekler sebebiyle ölümün kucağına itilmeye devam ediliyor.

Köpeklerin parçalayarak öldürdüğü, ısırıldıktan onra kuduzdan ölen, kaçarken araç altında kalarak ölen vs yaşanan onlarca hadiseden sonra son yaşanan hadisede çok şükür ölüm olmadı ama iki yavrumuz ölümün kıyısından döndü.

Ordu’nun Altınordu ilçesinde sokakta oynayan Emir O. ile Eren O., bir evin bahçesinde bulanan köpeğin havlama sesinden korktu. Köpekten koşarak kaçmak isteyen iki çocuk, Ferahnaz T.’nin kullandığı otomobilin çarpması sonucu yaralandı. Ordu Devlet Hastanesine kaldırılan çocuklardan birinin kırılan bacağı tedavi altına alınırken, hafif yaralanan diğeri ise tedavisinin ardından taburcu edildi.

Bir diğer haber de köpeklerle ilgili, başlık ürkütücü:

YÜZLERCE KÖPEK AÇLIKTAN İNSANLARA SALDIRIP BİRBİRİNİ YEMEYE BAŞLADI

Kahramankazan ilçesine bağlı Peçenek köyü etrafından geçen Kaplu Deresi Yolu’na her gün onlarca köpek bırakılıyor. Sahipsiz köpeklerin açlıktan birbirini yediği ifade ediliyor.

Ankara’da Kahramankazan’ın Peçenek Mahallesi başta olmak üzere civardaki tüm mahalle ile köyler Kaplu Deresi Yolu’na bırakılan yüzlerce sahipsiz köpeğin bakımsız olduğunu kaydedenler, hayvanların hem insanlara hem de inek ve tavuklara saldırdığını söyledi. Sahipsiz köpeklerin açlıktan birbirini yediğini anlatan bölge sakinleri, yetkililerden yardım istedi.

‘Onlara yaşam alanları ve barınak istiyoruz’

Kurumuş olan Kaplu Deresi etrafına konumlandırılan başıboş 500’den fazla köpek olduğunu söyleyen Kahramankazan ilçesi Peçenek Mahallesi Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği Başkanı Kemal Karabacak, “Köpekler burada çok aç ve susuz kalıyorlar, dolayısıyla birbirlerini yiyorlar. İneklerimize, hayvanlarımıza hatta insanlarımıza zarar veriyorlar. Bu kurumuş derenin etrafında 500’ün üzerinde sahipsiz başıboş köpek var, insanlar buradan geçerlerken tedirgin oluyorlar. Sürekli olarak civar ilçe ve mahallelerden köpekleri toplayıp buraya atıyorlar. Buradan bir araç geçerken tüm köpekler aracın etrafına toplanıp aracı durdurmaya çalışıyorlar. Buradaki köpekler birbirlerini parçalayıp yemeye başladılar. Durumları o kadar kötü ve acınacak durumda. Bu köpekler köylerimize inip kümeslerimizdeki tavuklarımıza saldırıyor” ifadelerini kullandı.

‘Bu canları sağa sola atmayla bu iş olmaz, burada 500 tane hayvan var’

Başıboş köpeklerden korktukları için çocuklarını ve hayvanlarını dışarı bırakamadığını ifade eden mahalle sakini Murat Hisarcı, “Çocuklarımın başına bir şey gelirse bunun hesabını kim verecek” diyerek isyan etti. Bu hayvanların da bir can olduğunu hatırlatan Hisarcı şu sözleri kaydetti:

“Belediyeler hayvan barınaklarına fazla gelen köpekleri buraya getiriyorlar. O yüzden buradaki köpeklerin büyük çoğunluğu küpeli. Belediye mensupları ve köpekleri yavruyken alıp da besleyemeyen insanlar, bu köpekleri buraya atıyorlar. Köpeklerin kemikleri sayılıyor, hatta birbirlerini parçalayıp yemeye başladılar. Bir noktaya yem bıraktığımız zaman baskın olan köpekler mamayı yiyebilmek için diğer zayıf gördüğü köpeğe saldırıyor ve ona zarar veriyor. Hemcinsleri tarafından öldürülen köpekler burada çok pis bir koku yapıyor. Bunlar candır, buradaki canlara yardım edilmesi lazım. Sadece gelip benim bahçemde 25-30 tane tavuğumu yediler. Şimdi yaz sezonu açıldı. Köyümüze çocuklarımız gelmeye başladı, çok tedirgin oluyoruz, Allah korusun her an saldırabilirler. Bu çocuklara eğer bir şey olursa bunun hesabını kim verecek. Bu canları sağa sola atmayla bu iş olmaz. Burada 500 tane hayvan var. Buraya bir barınak yapılması şart.”

Tabi balkondakiler, AKP’nin önde gelen yöneticilerinden İlnur Çevik gibi itperestler gariban Anadolu ahalisini çocuğunu it mi parçalamış, kudurarak mı ölmüş pek umurlarında olmadıklarından, biz çözüm de getirmiyorlar.

Mesele, bu hayvanların oluşturduğu tehdit en rasyonel şekilde nasıl bertaraf eidlebilir.

Ülkenin imkanları, ekonomik durum vs göz önüne alondığında, yani çöpten yemek arayarak karnını doyuran insanların bulunduğu bir ülkede, köpekelre barınak ve beslenme sağlamak hem insanî değil ve zaten herpsine ulaşmak imkânı da yok. Tek rasyonel çözüm, şehirlerde köpek beslemeyi yasaklamak, tüm köpek popülasyonunu kayda geçirmek ve sokaklarda, kırlarda başıboş gezen köpekleri de itlaf etmek.

Yoksa, köpekçilik, hayvanseverlik adına köepeklerin vahşice çocuklarımızı ve birbirlerini parçalamalarını seyretmeye devam edeceğiz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: