TEK KUTUPLU DÜNYA GEÇMİŞTE KALIRKEN, ABD YENİ DURUMU KABULLENEMİYOR

Başkan Putin’in, bugün video konferans yoluyla bakanlarıyla yaptığı görüşmede, Ortadoğu’daki durumu ele alan konuşmasından ilgili bölümler şöyle:

Bugün Gaze şeridinde meydana gelen korkunç olaylar, kaçacak, bombardımanlardan gizlenecek hiçbir yeri olmayan, tamamen suçsuz yüzbinlerce insanın ayrım gözetilmeksizin yok edilmesi hiçbir şekilde haklı gösterilemez. Kana bulanmış çocukları, ölen çocukları, kadınların, ihtiyarların nasıl acı çektiğini, sağlık personelinin nasıl öldüğünü izlerken elbette yumruklarımızı sıkıyoruz, gözlerimizden yaşlar yuvarlanıyor. Başka türlü anlatılamaz.

Ama bizi duygularımızın yönetmesine izin vermemeliyiz, buna hakkımız yok, bunu yapamayız. Yakındoğu’nun ve dünyanın diğer bölgelerindeki halkların trajedilerinin arkasında gerçekte kimin olduğunu, bu ölümcül kaosu kimin örgütlediğini, kimin işine yaradığını açık seçik bilmeliyiz. Bugün, benim görüşüme göre, bu herkes için de aşikâr ve anlaşılır hale gelmiştir: siparişi verenler açıkça ve küstahça hareket ediyorlar.

ABD’nin bugünkü yönetici elitleri ve onların uyduları, küresel istikrarsızlığın başlıca yararlanıcılarıdır. Kan rantlarını bundan çıkarıyorlar. Bunların stratejisi de aynı şekilde aşikârdır. Küresel bir süpergüç olarak ABD (küresel ekonomideki eğilimler itibariyle bile bunu herkes görüyor, biliyor) zayıflıyor, mevzilerini kaybediyor. Tek bir hegemonun olduğu Amerikan usulü dünya yıkılıyor, tedricen ama kaçınılmaz şekilde yok oluyor, geçmişte kalıyor.

Ama Birleşik Devletler bunu kabul etmek istemiyor, tersine hakimiyetini, küresel diktatörlüğünü korumak, uzatmak istiyor; bunu genel bir kaos şartlarında yapmak ise daha rahat, çünkü böyle bir kaosun yardımıyla rakiplerini, onların ifadesiyle (ülkemizin de içinde olduğu) jeopolitik hasımlarını, gerçekteyse yeni küresel gelişme merkezlerini, aşağılanmak ve uşak rolünü hayata geçirmek istemeyen egemen ve bağımsız devletleri dizginlemeyi ve istikrarsızlaştırmayı hedefliyorlar.

Bugün Rusya yeni, daha adil, çok kutuplu, bütün ülkelerin ve uygarlıkların eşit haklara ve imkânlara sahip olduğu bir dünyanın oluşmasına sadece aktif şekilde katılmakla kalmıyor. Biz sadece bu objektif tarihi sürecin liderlerinden biri değiliz; daha fazlasını söyleyeceğim, herkes biliyor zaten: Rusya, geleceğimiz için, adil bir dünya düzeni ilkeleri için, ülkelerin ve halkların hürriyeti için muharebe alanında çarpışıyor. Tutarlı bir şekilde çarpışıyoruz; askerlerimiz ve subaylarımız, kahramanlarımız silah yoldaşlarını kaybederek çarpışıyorlar.

Gene tekrarlıyorum: Filistinlilerin trajedilerinin arkasında, en genelde Yakındoğu’daki katliamların arkasında, Ukrayna’daki çatışmanın arkasında, dünyadaki pek çok çatışmanın, Afganistan’da, Irak’ta, Suriye’de ve diğer ülkelerdekilerin arkasında ABD’nin yönetici elitleri ve onların uyduları var. Bu herkes için artık aşikârdır. Her yere askerî üslerini oturtanlar, her fırsatta ve fırsat olmasa da devamlı askeri güç kullananlar, çatışma bölgelerine silâh sevk edenler onlardır. Ukrayna’ya da, Yakındoğu’ya da malî kaynakları onlar gönderiyorlar, o Ukrayna’da ve Yakındoğu’da nefreti kışkırtıyorlar.

Muharebe meydanında sonuç alamayınca bizi bölmek, Rusya sözkonusu olunca içeriden zayıflatmak ve nifak ekmek istiyorlar. Rusya’nın küresel ve bölgesel problemlerin çözümüne, bu kapsamda Yakındoğu’da siyasî çözüme katılmasından da memnun değiller. Birileri onların talimatlarına uygun davranmadığında ya da konuşmadığında hiç memnun olmuyorlar. Onlar sadece kendi münhasırlıklarına, kendilerine her şeyin mübah olduğuna inanıyorlar.

Kutsal topraklarda kalıcı bir barışa ihtiyaçları yok, onların Yakındoğu’da devamlı bir kaosa ihtiyaçları var, bu yüzden akan kanın durması için Gazze şeridinde derhal ateşin kesilmesinde ısrar eden, krizden asalaklık etmek değil krizin çözümüne gerçek bir katkı sunmaya hazır olan ülkeleri her tür yöntemle itibarsızlaştırıyorlar. Uluslararası toplumun tutumunu açıklıkla ifade eden BM bile saldırılara, gerçek bir taciz ve itibarsızlaştırma girişimlerine maruz kalıyor.

Altını çizmek isterim: Yakındoğu’daki duruma bizim yaklaşımımızda, Batı’nın yaklaşımından farklı olarak, asla bencillik, entrika ve ikili oynama olmadı. Biz her zaman tutumumuzu açıklıkla beyan ettik ve ediyoruz, bu tutum yıldan yıla değişmiyor. Çatışmanın çözümünün anahtarı egemen, bağımsız bir Filistin devletinin, eksiksiz bir Filistin devletinin yaratılmasıdır. Bunu hem Filistin hem de İsrail yönetimine açıkça, dürüstçe ve defalarca söyledik.

Tekrar ediyorum: hakikat şudur ki, Rusya ne kadar güçlü olursa, toplumumuz ne kadar kenetlenmiş olursa kendi millî menfaatlerimiz kadar Batı’nın yenisömürgeci siyasetinin kurbanı olan halkların menfaatlerini de o kadar etkili savunabiliriz.

Bir kez daha altını çiziyorum: bilmek ve anlamak gerek ki, bir kötülük tohumu olan her yerde ağını bütün gezegene, bütün dünyaya dolamaya çalışan o örümcek oradadır; ve o, muharebe meydanında bizim stratejik yenilgimizi sağlamak istiyor, bugünkü Ukrayna topraklarında onlarca yıldır kendileri tarafından aldatılmış insanları kullanıyor. Biz özel askeri harekât kapsamında tam da bu düşmanla çarpışıyoruz; bir kez daha altını çizmek isterim ki bağımsızlık ve egemenliği için mücadele eden herkesin mevzilerini de tahkim ediyoruz.

Dün akşam Mahaçkale’de olan olaylar sosyal ağlar üzerinden de tertiplendi; bunlar başta Ukrayna topraklarından ve batılı istihbarat servislerinin casusları eliyle yapıldı. Bu bağlamda şu soruyu yöneltmek isterim: Tatlara [Kafkas yahudileri] ve onların ailelerine saldırmaya çalışarak Filistin’e yardım edilebilir mi? Tatlar, yeri gelmişken, Dağıstan’da adı olan bir millettir. Filistin’e yardım ancak bu trajedilerin arkasındakilerle mücadele edilerek yapılabilir. Biz, Rusya, onlarla özel askerî harekât kapsamında mücadele ediyoruz, bizzat onlarla; hem kendimiz için, hem de gerçek, hakikî bir hürriyet isteyenler için.

Ben, yeri gelmişken, Kiev rejimine de, onların okyanus ötesindeki efendilerine de şaşırmaktan kendimi alamıyorum. Bandera’nın ve Hitler’in diğer yandaşlarının şeref tribününe çıktıklarını biliyoruz, Ukrayna yönetiminin, holokost döneminin suçlusu ve cinayetlere bizzat katılmış olan İkinci Dünya Savaşı döneminin nazilerine alkış tuttuğunu ve Batı’lı hamilerinin yönetimi altında Rusya’da pogromları ateşlemeye çalıştığını biliyor ve görüyoruz. Yeri gelmişken, o Birleşik Devletlerin yönetici çevrelerinde herkes biliyor mu bunu, emin değilim. İsrail vatandaşlarını güya o kadar önemseyenlerin Ukrayna istihbarat ögütlerinin Rusya’da pogromlar ateşlemeye çalışıyorlarsa eğer neyle iştigâl ettiği üzerine bir soruşturma yürütmesi hiç fena olmazdı. Pislik, hepsi bu. Başka türlü söylemek mümkün değil.

Ama doğruyu ve adaleti gerçekten savunanlar, batının teşvik ettiği kötülük ve baskıyla, ırkçılık ve neonazizmle mücadele edenler şimdi cephede: Donetsk’te, Avdeyevka’da, Dinyeper’de çarpışıyorlar. Tekrar ediyorum: askerlerimiz ve subaylarımız. Gerçek bir erkeğin, gerçek bir savaşçının tercihi, eline silâh alıp kardeşlerinin yanında saflara katılmaktır. Rusya’nın kaderinin, bütün dünyanın kaderinin, bu kapsamda Filistin halkının geleceğinin de tayin edildiği yerde olmaktır.

Tercüme: Hazal YALIN

Not: Daha önce Sputnik’in kısa notları şeklinde paylaşmıştık. Hazal Yalın’dan derli toplu bir tercüme gelince, güncelledik.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: