CEZAEVİNDE İŞKENCEYE AKP’NİN GÖZLERİ KAPALI

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp

TBMM İnsan Hakları Komisyonu,“Cezaevlerini inceleme alt komisyonu” raporunu tamamladı. CHP, Silivri ve Kandıra cezaevleri alt komisyon raporuna muhalefet şerhi koydu.

Cezaevi Alt Komisyon Üyesi Veli Ağbaba, Silivri ve Kandıra Cezaevleri hakkındaki rapora muhalefet şerhi koyması ile ilgili olarak, birçok hak ihlali ve işkencenin görmezden gelindiğini belirtti:

“Cezaevinde Mahpus Mektupları İdarece Engelleniyor. Komisyona yapılan başvurunun 21 adet olmasının asıl sebebi, hak ihlallerine ilişkin mahpuslar tarafından yazılan mektupların engellenmesidir. Bu mektupların cezaevi idaresince engellendiği iddiası mutlaka değerlendirmelidir. Kocaeli Tıp Fakültesi’nde tutuklu ve hükümlü koğuşu bulunmuyor. Ayrıca cezaevinde gece sağlık personeli bulunmadığı için acil durumlar söz konusu olduğun da zamanında müdahale edilemiyor. Beslenme koşulları yetersiz, ağır hastalar rapor bekliyor. Cezaevlerinde çıplak arama var.”

Ağbaba mevcut ceza infaz mantığından kaynaklanan birçok probleme de işaret ederek, “cezaevi ziyaretlerinde karşılaştığımız fiziki koşullar, tarafımıza aktarılan hak ihlalleri ve keyfi uygulamalar; cezaevlerinde kapsamlı fiziki yenileme projelerine ve insan haklarına dayalı bir ceza infaz sistemi reformuna ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir” dedi.

Adalet Eski Bakanı Sadullah Ergin, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün cezaevlerindeki çıplak aramalara ilişkin soru önergesini âdeta insanın kanını donduracak şekilde cevaplamıştı:

“Soyuyoruz ama utandırmıyoruz. Hükümlünün utanma duygusunu ihlal etmeyecek şekilde yapıldığı anlaşılmıştır”

 

CHP Cezaevi Komisyonu’nun raporu Bakan’la çelişiyor

Ergin’in çıplak aramaya ilişkin “utanma duygusunu ihlal etmeyecek şekilde” vurgusuna karşın kamuoyuna yansıyan tüm örnekler aksini gösteriyor. Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Manisa Milletvekili Özgür Özel, Muğla Milletvekili Nurettin Demir’den oluşan CHP Cezaevini İnceleme Komisyonu’nun Kocaeli Açık Cezaevi raporunda adı saklanan bir mahkumun, “İzinden her gelişimizde çıplak arama yapılıyor. Bazen izinden döndüğümde regl oluyorum. Pedimizi dahi çıkarttıkları için bu zamanlarda çıplak arama tam bir işkence haline geliyor benim için” sözleri yer aldı.

Heyetin Şakran Cezaevi’nde Gezi tutuklularıyla yaptığı görüşmeye ilişkin hazırladığı raporda üniversite öğrencisi Elif Kaya’nın “15 kişilik müdahale ekibi geldi. Hayatımda onurum hiç bu kadar kırılmamıştı. 30 tane el vardı üzerimde. Çıplak arandım ve bu çok ağırıma gitti” dediği belirtilmişti.

CHP Milletvekili Veli Ağbaba, 18 senedir cezaevinde yatan gönüldaşımız Cihat Özbolat ve Telegram cinayetinden dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan gönüldaşımız Burak Çileli ile de görüşmüştü.

ADIMLAR HABER YORUM

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

İletişim Formu