ESTETİKLERİ BİLE ÇALINTI

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp

AKP’yi tek kelimeyle ifâde etmek gibi suâlle karşılaşmış olsaydım, hiç tereddüt etmeden “istismar!” cevabını verirdim. Kuruluşundan bugüne yüzlerce, binlerce istismarına şahit olduk.

Bu sefil istismarlarından sonuncusu; Arslanbek Sultanbekov isimli sanatçının Dombıra isimli ezgisine Uğur Işılak tarafından propaganda sözleri uydurularak yapıldı.

Önceleri Türkçü -Turancı çevrelerde Nogay Marşı ,Göktürk Marşı, Cengiz Han Savaş Marşıgibi isimlendirmelerle dinlenirdi. En son TRT’de Osman Sınav’ın çektiği Kızılelma dizisiyle iyice popülerleşti. Bu şöhret kaçınılmaz olarak istismar dehâsının dikkatini çekti.

Benim asıl üstünde durmak istediğim husus, AKP zihniyetinin Türk’e ve Türklüğe karşı kadîm hazımsızlığına rağmen bu istismarı nasıl becerebildiği…

Bir zamanlar Üstad Necip Fazıl’ın meşhur Sakarya Türküsü şiirinde yer alan, “Sırtına Sakarya’nın Türk tarihi vurulur” mısraındaki Türk kelimesini bile kavmî, ırkçı çağrışım yapıyor diye İslâm kelimesiyle değiştiren hassasiyet(!), bu Turancı ezgiyi hangi kulakla dinleyecek?

Cengiz Hanın ismi olduğu için ismini değiştiren muhteremler Cengiz Han Savaş Marşı’nı dinlerken neler hissedecekl?

Muhafazakâr Demokrasi gibi aparma ideoloji(!) mensuplarından estetik verimler beklemek elbette muhaldir. Esasen dünya görüşü haysiyetine sahip olsalardı, kendilerini ifâde eden bir müzik görüşleri olurdu. Onların bu hâli bütün müziklerin çeşnisini en yoz biçimiyle sentezleyen arabeski andırıyor. Hani her telden çalan Kibariye hesabı… Dolaysıyla bunlara seçim şarkısı olarak en iyi tarz Kibariye müzikleri olur.

Not: Biz çalıntı derken kendilerine ait bir sanat görüşü olmadığını kastettik ama meğer bu beste telif hakkı kanunları gereği hukuken de çalıntıymış. Bu yazıyı kaleme alırken beste sahibinden izinsiz kullanıldığını öğrendik. Ne güzel… Her haliyle AKP’nin tıynetine uygun bir iş olmuş. Ruhta ve maddede hırsızlık…

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp

Son Yazılar

İletişim Formu