GÜNDEM İHANET

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp

Gündemimiz ihanet…

Daha önce bizi de gammazlamışlardı, gammazcılık ruhlarına sirayet etmiş. Onların gammazcılığı Üstad’ın Ergun Göze’nin gammazı üzerine verdiği hükmü akla getiriyor haliyle…

Ergun Göze birilerini gammazlıyor, solculardan birilerini. Üstad ise Ergun’un bu ahlaksızlığını duyunca hadiseyi Mirzabeyoğlu’na aktarırken, “puşt” diyerek damgalıyor gammazcıyı. “Onlar bize düşman olabilir, ama sen niye gidip gammazlıyorsun?”

İhtilâlci tavır… Seminer notlarımızda da var, “tecrübe”nin önemi. Tecrübe oturduğun yerden kazanacağın bir şey değil ki. Mücadele içerisinde, hem bizzat yaşayarak, hem de öncekilerden öğrenilerek. Hayatımdaki en büyük tecrübelerden birini, ODTÜ’de almıştım. Solcularla kavga edecektik, biz daha neyin ne olduğunu bilmez tıfıllar, başımızdaki ağabeyimiz de bu durumumuzu bildiğinden, hani sağın klasik güvenlik güçlerine yanaşmacı, işbirlikçi durumuna düşmemizi engellemek maksadıyla bizleri ihtar ediverdi: “Asla jandarmaya gidilmeyecek!”… O günden bu güne, polisin, jandarmanın yanında kimi görsem bir mim koyarım. Polis ve jandarma veya temsil ettiği otorite ile kim ihtilâlci tavrın dışında bir ilişki geliştiriyorsa, “şucuyum” demesine bakmadan mim koymak gerekir.

Gündemimiz ihanet ve gammaz ya, büromuz bu güne has ayrı bir hareketlilik yaşadı. Eski ülkücü ağabeylerden gelip özellikle bu haber üzerine görüşmek isteyenler oldu ve özellikle şuna dikkat çektiler: “Aman ha, sizi de bize yaptıkları gibi yedeklemek istiyorlar, dikkat edin.”

Malûm, Ülkücü hareket 80 öncesinde rejime yedeklenmiş ve sistemi ayakta tutmak maksadıyla kullanılmıştı. Onlara “devlet”in yanında olmak kancası atılmıştı, İbdacılara ise Tayyip’in yanında olmak kancası atılmaya çalışılıyor. Hem de en bayağı tarafından gammazlamalarla…

Neymiş, Haşim Kılıç, Salih Mirzabeyoğlu’na ihanet ettiği gibi şimdi de RTE’ye ihanet etmiş. Niye? Çünkü Kılıç’ın, RTE’nin yerine Cumhurbaşkanı olması gündeme gelmişmiş. E, ne var bunda, olamaz mı? Bunu isteyemez mi? Sanki Cumhurbaşkanlığı makamı ezelden RTE’ye tapulanmış da, sanki ideolojik bir zaruret de. Burada asıl ihanet, Salih Mirzabeyoğlu ile RTE’nin eşitlenmesi. Kılıç’ın varsa böyle bir ihaneti daha düne kadar akıllarına gelmiyordu ama birden RTE’ye ihanet edince mi akıllara geliyor? RTE neyi temsil ediyor ki kendisine ihanet edilmesi bu kadar mühim bir mesele olsun ve Salih Mirzabeyoğlu söz konusu iken akıllara gelmeyen, RTE mevzubahis olduğunda akıllara gelsin ve geçmişin defterlerini açmak ancak o zaman gündeme getirilsin?

İdeolojik sapma neticesi ihanete kadar giden bu tavır için, dün bizi gammazladıklarında şunu söylemiştim, iyi niyetle: “Bunlar bize karşı ihanet içindeler, bizi ihbar ediyorlar ama Salih Mirzabeyoğlu’na karşı ihanet içinde olduklarını söyleyemem!”

Ama işte bu gün, artık Mirzabeyoğlu’na karşı da ihanetleri açık oldu. Mirzabeyoğlu’nu, RTE’nin stepnesi, RTE’nin iktidar mücadelesinde bir dolgu malzemesi yapma teşebbüsleri apaçık ortada. Burada “özne”, yani asıl RTE olurken, nesneleştirilmeye çalışılan, asla nisbetle araz konumuna düşürülmeye çalışılanın ise Mirzabeyoğlu olduğu bedahet. Oysa imân asıldır, iman kutbunu temsilen İslâma muhatap anlayışı temsil eden “remz şahsiyet” asıldır. Diğer her şey ise ona göre arazdır. “Asıl” ve “araz”ı yer değiştirip, her şeyi tepetaklak etmeye kalkmak, “şey”leri ait oldukları yere koymamak, yani emanete ihanet etmek… Evet, “şey”ler, Allah’ın bize birer emaneti ki, bizim dünyadaki vazifemiz de onları ait-lâyık oldukları yere, mevkie koymak, böylece emaneti ehline vermek, adaleti tesis etmek. Aksi ise, emanete ihanet… O emanet ise doğrudan doğruya İslâm’a muhatap anlayışı temsil makamında olan remz şahsiyet olunca, artık haine hain demek yetmez, bu tesbit yapıldıktan sonra haine lâyık olduğu muameleyi tatbik etmek de adaletin bir gereği olur.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim Formu