MARAŞ’TA BİR TOPLANTI

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp

Maraş’ın en zengini olarak bilinen birisine ait bir mekânda yapılıyor bu toplantı. Toplantıya, MHP Maraş Büyükşehir adayı Prof. Tahir Akgemci de iştirak ediyor. Toplantının konusu ise cemaatin seçimlerde nasıl tavır alacağı… Cemaati temsilen toplantıya iştirak edenler, cemaatin, her bölgede AKP adayının karşısındaki en güçlü adayı destekleme kararı aldığını dolayısıyla da Maraş’ta MHP adayına destek olacaklarını deklare ediyorlar. Böylece Fetullah Cemaati ile Erdoğan cemaati arasındaki savaşta seçim stratejisi böylece ortaya çıkmış oluyor.

Peki AKP’nin Maraş’ta şansı var mı?

Şimdilik AKP’nin şansı var gözüküyor. Hem de Mehmet Fatih Erkoç’un aday gösterilmiş olmasına mukabil.  Erkoç, Maraş içinde sevilmeyen bir isim. Ama kırsalda durum farklı olabilir. AKP’nin Maraş’taki büyük oy potansiyeline istinaden de seçilebilir.

Erkoç’un Maraş’ın içinde sevilmiyor olması o kadar bariz ki, Maraş’ın yerlileri, esnafı, tüccarı vs ile konuştuğumuzda, yıllardır AKP’ye oy veren ve başka bir partiyi akıllarına bile getirmeyen bu insanların büyük çoğunluğu, sırf Erkoç isminden dolayı MHP’ye oy vermeyi düşündüklerini dile getiriyorlar. Maraş’taki tepki, şimdilik, yolsuzluk ithamlarından daha çok Erkoç’un şahsında odaklanıyor. Daha seçimlere 1 ay var ve seçim sathı maili, adı üzerinde eğimli bir yüzey ve neyin nereye kayacağı hiç belli olmaz. Erkoç kaybedebilir de. Tabi bu da Fetullahîler açısından büyük bir zafer olacak.

Erkoç kazanır veya kaybeder, burası ayrı bir bahis ama AKP’nin büyük oranda oy kaybedeceği apaçık. Bu oy kaybının ne oranda artacağını MHP adayının performansı da belirleyecek elbette. Akgemci, bildiğimiz siyasetçi portresi çizmiyor. Hâlâ üzerinden hocalık alışkanlıklarını atabilmiş değil. Yalan yanlış şeyler söylemesi, iftiralar atması kendisinden zaten beklenmiyor ama en azından rakipleri karşısında propaganda diline, propaganda sanatına biraz daha hâkim bir edada çıkmayı bilmesi lazım. Zaten esas rakibi Erkoç karşısında yalana-dolana başvurmaya ne gerek, herkesin ağzına düşmüş, milletin diline pelesenk olmuş doğruları vurucu bir edada dile getirmesi yeterli olacaktır.

Erkoç ise özellikle kırsal kesimdeki bayanların platonik aşkları olan Erdoğan’a yönelik bu teveccühten istifade edecek öncelikle. Bunun yanında Fetullah Cemaatiyle karşı karşıya geldikleri savaşta, Fetullah’ı sevmeyenler ve tabiî ki kendi tabanlarından oy alacak. Diğer taraftan Adıyaman-Menzil, Muşlu Hoca, Bilâl Hoca, İsmailağa, Darande, Süleymancılar gibi çeşitli cemaatlerin oylarına da talip olacaktır.

Akgemci’nin katıldığı toplantının şehrin en zenginlerinden birine ait bir mekânda gerçekleştirilmiş olması ise ayrıca kaydetmeye değer. Tabi bu gün, MİT’in Emniyet Müdürlüğü’nü basmış olması da farklı ihtimalleri gündeme getirmiyor değil. Savaş tozları daha yeni yeni kalkmaya başlamışken, daha şimdiden her şeyin bulanıklaşmaya başlamış olması ilerleyen günlerde müthiş bir kaosla karşılaşacağımıza delalet etmekte.

Biz Maraş Adım Platformu olarak, kendi iç oluşumuz başa alan bir gündemle birlikte dışımızda gelişen hadiseleri de dikkatle takip etmeye ve gerekli yerlerde müdahil olmaya devam ediyoruz. Malatya’dan dün gelen gönüldaşlarla yaptığımız sohbette de dayanışmalı fikir oluşumu çerçevesinde iç oluşu tamamlamaya dair gayet verimli bir tablo ortaya çıktı. İrtibatlarımızı daha da sıkılaştıracağız inşallah. Önümüzdeki savaş tablosuna bakarak, irtibatları sıkılaştırmanın zarureti de kendiliğinden ortaya çıkmakta zaten.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp

İletişim Formu