SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ’NDE GERGİNLİK

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp

Türkiye’nin kendi sınırları dışında sahip olduğu tek toprak parçası olan Süleyman Şah Türbesi’nde hareketli saatler yaşanıyor.

Irak-Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) yakın Twitter hesapları, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait tankların ve zırhlı araçların, Suriye ‘deki Süleyman Şah Türbesi’ne konuşlanmak için Suriye’ye girdiğini yazdılar.

6 tank ve 12 zırhlı araçla yüzlerce askerin, IŞİD mevzilerinin 200 metre kadar yakınında konuşlandığı, IŞİD’in de bölgeye doğru takviye birlikler göndermeye başladığı iddia edildi.

Hatırlanacağı üzere geçen Mart ayında IŞİD, Süleyman Şah Türbesi’nin boşaltılması için Türk askerlerine 3 gün süre verdiğini ve boşaltılmaması halince türbenin yerle bir edileceğini açıklamıştı.

Dolaylı olarak bu hareketlenmeyi Başbakan Erdoğan da onayladı.

ERDOĞAN: KONVOY YARDIM GÖTÜRÜYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Başbakanlık’ta gazetecilerin sorularını cevapladı.

Suriye sınırında IŞİD’e yönelik bir hareketlilik olduğu iddiaları da sorulan Erdoğan, “Dert IŞID ile değil. Konvoyumuzun bütün şeyi Süleyman Şah saygı türbesine götürülecek yardımlarla alakalı. İlgili sorumlu arkadaşlar bunu sürdürmektedir.” dedi.

27 Mart 2014 tarihinde, Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan savaş çıkartma senaryolarının ses kayıtlarında, Süleyman Şah Türbesi’ni, Suriye’ye savaş ilan etmek için kullanılabileceği ifade edilmişti.

Ahmet Davutoğlu’na ait olduğu iddia edilen seste, “Başbakan, bu (Süleyman Şah Türbesi) bir imkan gibi değerlendirilmeli bu konjoktürde” dedi ifadelerini kullandığı belirtiliyor. Ses kaydında Hakan Fidan’a ait olduğu öne sürülen sesin ise “Gerekirse Suriye’ye dört adam gönderirim. Türkiye’ye 8 füze attırıp savaş gerekçesi üretirim, Süleyman Şah Türbesine’de saldırtırız” dediği iddia ediliyordu.

Bütün savaş senaryolarının bitiren Erdoğan rejimi, anlaşılıyor ki, Süleyman Şah Türbesi’ni kullanarak, Suriye Devleti’ne Savaş açmakta kararlı ve pervasız.

ADIMLAR Haber Yorum

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

İletişim Formu