SURİYE VE ORTADOĞU UZMANI, ULUSLARARASI GAZETECİ M. SEYFULLAH KILIÇ’TAN SURİYE VE ORTADOĞU SEMİNERİ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp

Adım Fikir, Sanat ve Siyaset Platformu’nca düzenlenen haftalık seminer, panel ve sergilerden bu haftakinde, uluslar arası gazeteciMustafa Seyfullah Kılıç konuştu. “Suriye ve Ortadoğu” başlıklı seminerde konuşan Seyfullah Kılıç, Suriye’de devam eden dış destekli çatışmaların, “Arap Baharı”ndan önce plânlandığını söyledi. Kılıç, kokuşmuş, işbirlikçi rejimlere karşı bir isyan rüzgârı olan “Arap Baharı”nın emperyalizm tarafından manipüle edilerek, yeniden yapılanma ve işgal stratejisine dönüştürüldüğünü anlattı.

Kılıç, Suriye’deki dış destekli işgal savaşına, Türkiye’deki IHH, SADAT ve Özgür-Der gibi ılımlı İslamcı işbirlikçi yapılanmalar tarafından, emperyalizme karşı savaşacak büyük bir mücahid ve cihad potansiyelinin Suriye’de heba edildiğini ifade etti. Suriye’de aynı itikadi anlayışa sahip Nusra ve IŞİD’in, bir ideolojiye, fikir sistemine sahip olmadıkları için rastgele yaptıkları tefsirlerle, birbirlerini kestiklerini ve hatta kadınlarını, kızlarını cariye olarak gördüklerini anlattı. Suriye’de, şehid edilen Şeyh Ramazan El-Buti’nin temsil ettiği Sünni anlayışın bütün ülke genelinde kabul edildiğini, şu an orduya karşı savaşanların yüzde 70’inin dışardan ithal elemanlar olduklarını söyleyen Kılıç, kendini El-Kaide’ye atfeden Suriye’deki selefiliğin, Afganistan’da emperyalizme kök söktüren gerçek El-Kaide ile hiçbir benzerliğinin bulunmadığını da ifade etti.

Suriye’nin, emperyalizme karşı direnen Hamas başta olmak üzere bütün Filistinli örgütlere, Hizbullah’a destek verdiğini ve hepsinin merkezinin Şam’da olduğunu (2011’de Halid MeşalSuriye’den ayrılana kadar 20 yıl Şam’da kaldı), İsrail ve ABD karşısında direndiği için cezalandırılmak istediğini söyledi. Hamas’ın ideolojik bir yapıya sahip olmadığı için çökmek üzere olduğunu ve bir iç çatışma yaşamak üzere olduğunu da aktardı.

Kılıç, Bosna’dan, Çeçenistan’a, Afganistan’a, Libya’ya ve Suriye cephesine kadar cihad ve çatışmaların sürdüğü bütün cephelerde gördüğü temel eksikliğin, İslâma Muhatab bir dünya görüşünün eksikliğinin olduğunu ve gittiği yerlerde Kumandan Mirzabeyoğlu’nun Arapça olarak basılmış olan Başyücelik Devleti kitabının elden ele dolaştığını söyledi.

Alevi kökenli devrimci dinleyicilerin de katıldığı bu seminer, dinleyicilerin de sorularıyla müdahil olmasıyla, interaktif bir şekle büründü ve oldukça canlı geçti.

Konferansın tamamını dört bölüm halinde aşağıdaki videolardan izleyebilirsiniz.

BÖLÜM 1 “Suriye ve Ortadoğu”daki son gelişmeler”

BÖLÜM 2 “Suriye ve Ortadoğu”daki son gelişmeler”

BÖLÜM 3 “Suriye ve Ortadoğu”daki son gelişmeler”

BÖLÜM 4 “Suriye ve Ortadoğu”daki son gelişmeler”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on pocket
Pocket
Share on whatsapp
WhatsApp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Yazılar

İletişim Formu