VENEZUELA, VATAN DÜŞMANLARIYLA HESAPLAŞIYOR

VENEZUELA, VATAN DÜŞMANLARIYLA HESAPLAŞIYOR

Venezuela’nın başkenti Caracas’ın belediye başkanı Antonio Ledezma hükümete darbe teşebbüsü suçlaması ile gözaltına alındı. Muhalefetin önde gelen liderlerinden olan Belediye Başkanı’nın ofisine baskın düzenleyen polis, Ledezma’yı götürdü.

Ledezma, daha önce “hükümeti protesto” biçiminde aylar süren ve onlarca kişinin ölümüne neden olan Maduro yönetimi karşıtı protestoları yönlendirdiği iddiasıyla Maduro tarafından uyarılmıştı. Devlet Başkanı Nicolas Maduro, uyarılarıı dikkate almayan Ledezma’nın “ülkenin barış ve güvenliğine karşı işlediği tüm suçların hesabını vereceği“ni söyledi.

Yaşanan gözaltının ardından Caracas’taki istihbarat kurumu binası önünde toplanan Ledezma yanlıları gözaltıyı protesto ederken, protestocuların sayısının az oluşu dikkat çekti.

Ayrıca “İnsan Hakları İzleme Örgütü” kod adlı “sivil toplum kuruluşu” görünümlü Amerikancı örgüt, Ledezma’nın hemen serbest bırakılmasını istedi.

 

Vali ve General de Tutuklanmıştı

2008’den bu yana Caracas’ın belediye başkanı olan Ledezma, “yozlaşmış Maduro hükümetinin Venezuela’yı batırmakta olduğu” propagandasını yaparak, hükümet karşıtı eylemleri destekliyordu.

Venezuela’da geçen hafta emekli bir hava kuvvetleri generalinin ardından, başkent Caracas’ın Valisi de Devlet Başkanı Maduro’yu darbeyle devirmeye çalıştığı gerekçesiyle tutuklanmıştı.

 

Maduro: Arkasında ABD Var!

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD’yi muhalefet üzerinden ülkesindeki “darbe girişimlerine” katılmakla suçlarken, ABD ise iddiaları “temelsiz ve yanlış” olarak nitelendirdi.

Maduro, ulusal televizyondaki konuşmasında, “darbe girişiminden” ABD’yi suçlamıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki ise yaptığı yazılı açıklamada, “Venezuela hükümetinin, ABD’nin darbe senaryolarına karıştığı ve Venezuela’yı istikrarsızlaştırmaya çalıştığı iddialarının temelsiz ve yanlış” olduğunu kaydederken, açıklamada “muhalif lider Leopoldo Lopez’in serbest bırakılması çağrısı“nı yineledi.

Amerika bir yandan Maduro’nun iddialarına “temelsiz ve yanlış” derken, diğer yandan açıklamada aynen şu ifâdeleri kullanıyor: “Venezuela’nın ekonomik ve siyasi problemleri Venezuela hükümetinin politikalarının sonucudur.

 

Chavez’den Sonra Saldırılarını Arttırdılar!

Venezuela’nın şahsiyetli lideri Chavez’in yıllarca sürdürmeye çalıştığı bağımsız, Batı sömürgeciliğine boyun eğmeyen politikaları, ölümünün ardından halefi Maduro tarafından devam ettirilmeye çalışılmış, fakat bu defa pusuda bekleyen güçler tarafından topyekûn bir saldırıya maruz kalmıştı.

Bu çerçevede çeşitli bahaneler altında Venezuela’da geniş çaplı protestolar başlamış ve tutuklu bulunan Leopoldo Lopez’in lideri olduğu partisinin halk arasında “Amerika ile dost olmalı ve el sıkışmalıyız!” şeklindeki propaganda faaliyetlerini örgütleyen Amerikan Konsolosluğu’nda görevli ajanlar deşifre edilerek sınır dışı edilmişti.

Ayrıca, sürecin başından beri Venezuela hükümetine karşı darbe girişimlerini destekleyen Kolombiya ve Şili’nin eski devlet başkanları Andres Pastrana ile Sebastian Pinera’nın, cezaevindeki Amerikancı Leopoldo Lopez’i ziyaret etme talepleri ve verdikleri destek yanında, muhalefet yanlısı işadamları, Venezuela hükümetine karşı “ekonomik şavaş” açmış durumdalar.

Amerika her ne kadar kağıt üstünde inkâr etse de, bütün dünyanın bildiği bir gerçek olarak, Venezuela’nın bağımsız politikalar izlemesini istemiyor ve Batı yanlısı bir işbirlikçi hükümetin gelişi için herşeyi yapıyor.

Yaklaşık iki yıldır devam eden bu sürecin sonunda, Maduro hükümeti, tüm hazırlıklarını tamamlamış olarak Venezuela içindeki Amerikancı vatan hainleriyle hesaplaşmaya girişmiş görünüyor. Hatırlanacağı gibi memleketi olan Venezuela hakkında da değerlendirmeler yapan yazarımız Carlos (Ilich ramirez Sanches) böyle bir hesaplaşmanın yaşanmasını arzulayan vatanseverlerin başında geliyor.

Bütün dünyada yaşanan hesaplaşmanın Güney Amerika’da yaşanan son durumu da bu…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: