TARİHİ GÜNLERDE TARİHİ ZİYARET

TARİHİ GÜNLERDE TARİHİ ZİYARET

Bugün, Mahmud Efendi Hazretleri’ni Beykoz-Çavuşbaşı’nda ikâmet ettiği Külliye’de ziyaret ettik…

Kendisini ziyaret edebilmek için talebimizi ilettiğimiz Marifet Derneği’nden müsbet cevap alınca, uygun gördükleri gün ve saatte Adımlar Fikir-Kültür-Siyaset Paltformu Genel Başkanı Sayın Ali Osman Zor, Platform Sözcümüz Cem Türkbiner, yazarlarımızdan Aydın Alkan ve Cüneyt Karan’dan oluşan bir heyetle ziyaretimizi gerçekleştirmiş olduk.

Ziyaret öncesi Mahmud Efendi Külliyesi’ne 300 metre mesafede bulunan bir camide öğle namazımızı kıldıktan sonra karşılandık.

Külliye çevresinden başlayarak, gerek ana giriş kapısı civarında, gerekse ziyaretimiz boyunca Külliye içerisinde dikkatimizi çeken ilk şey Efendi Hazretleri’nin hizmetlerini ve ziyaret organizasyonlarını düzenleyen Marifet Derneği mensuplarının son derece nizam ve kendilerine has disiplinleri içerisinde görevlerini yerine getirmeleriydi; yani protokol olması gerektiği gibiydi. Mahmud Efendi Hazretleri’nin çevresinde oluşturulan bu ciddiyet ve vakar O’nu sevenler adına bizi ziyadesiyle memnun etti ve rahatlattı.

Daha öncesinde randevu almak üzere kendisiyle görüştüğümüz Abdülkadir Hoca’nın refakatinde Muhammed Keskin ve Şefik Kocaman Hocaefendiler ile tanışıp selâmlaştıktan sonra “kamelya”da beklemeye koyulduk.

Ardından Mahmud Efendi Hazretleri’nin bulunduğu odaya Muhammed Keskin Hocaefendi refakatinde alındık ve huzurunda oturduk… İlk ânda bu Büyük Allah Dostu’nu gözleri kapalı ve zikir hâlinde bulduk… Muhammed Keskin Hocaefendi yaklaşarak “Salih Mirzabeyoğlu’nun bağlıları, Adımlar Dergisi’nden arkadaşlar sizi ziyarete geldiler. Duâlarınızı almaya geldiler.” şeklinde takdim ederken, “Salih Mirzabeyoğlu” ismini söyler söylemez, Mahmud Efendi Hazretleri sevinçle ve tebessüm ederek “hâ!” şeklinde bir nidâ ile gözlerini açarak bizleri süzdü. Ardından gözlerini kapatmadan gözleri bizim üzerimizde zikretmeye devam etti.

Tarifi mümkün olmayan bir vecd içinde bulunduğumuz bu büyük huzurda birkaç dakika böyle geçtikten sonra odadan çıktık.

Ardından tekrar “kamelya”da kısa bir süre Şefik Kocaman Hocaefendi ile sohbet edip, daha önce talep ettiğimiz üzere, Muhammed Keskin Hocaefendi ile hususi görüşmek ve röportaj gerçekleştirmek üzere ayrı bir odaya alındık.

Kamuoyunun da merak ettiği meseleler yanında kendi hususi sorularımızın da cevabını aldığımız bu önemli röportajın ardından, Muhammed Keskin Hoca, Ali Osman Bey ve gönüldaşlarımıza Mahmud Efendi Külliyesi’nin tamamını gezdirdi. Mahmud Efendi Camiî başta olmak üzere, Külliye’ye bağlı yıkılan medrese ve kurs binâlarının son durumunu da Muhammed Hoca’nın verdiği bilgiler eşliğinde yerinde müşahade etme imkânı bulduk.

Mahmud Efendi’nin artık dünya çapında bir ekol hâline gelen cemaatine bağlı gençlerin eğitimi için hazırlanan, fakat Ocak ayında düzenlenen yasadışı bir saldırı ile harabe hâline getirilen medrese ve kurs binâlarını, nefis bir mimarî anlayışla inşaatına devam edilen Camiî gezdikten sonra, Muhammed Keskin Hoca’nın yönlendirmesiyle birlikte, araçlarımıza binerek birkaç kilometre yakında bulunan Marifet Derneği’nde ziyaretimizi sürdürdük.

Mahmud Efendi’nin Çavuşbaşı’na geçme kararından hemen sonra hızlı bir şekilde inşâ edilen, içerisinde dünyanın bir çok yerinden gelen talebelerin ders aldıkları sınıflarında bulunduğu bu merkezde, aynı zamanda Marifet Derneği’nin yayınevi ve internet faaliyetlerini sürdürdüğü bir yapı olarak dikkat çeken Marifet Derneği’nde, ikramlar eşliğinde Muhammed Hoca’nın yanında Şefik Hoca’nın da dahil olduğu uzun bir sohbet daha gerçekleştirdik.

Muhammed Keskin ve Şefik Kocaman Hocaefendiler başta olmak üzere, bizleri mahcub edecek kadar büyük bir teveccühle karşılayan ve 4 saat boyunca ağırlayan Marifet Derneği güdücüleriyle gerçekleştirdiğimiz kayıtdışı konuşmalarımız dışında, kamuoyunu ilgilendiren görüşme kayıtlarını gerek yazı dizisi ve gerekse videolar hâlinde yayınlayacağız.

Çavuşbaşı’nda bulunan Külliyede dikkatimizi çeken en önemli husus hem külliyede ve hem de Mahmut Efendinin etrafında yer alanların tamamının, geçmiş dönemlerin aksine genç, dinamik, bir nizam içinde ve güler yüzle vazifelerini ifâ etme gayretleri oldu. Bu görüntü karşısında kendi aramızda yaptığımız değerlendirmede bu Külliye’nin ve Çavuşbaşı’na geçme kararının bizzat Mahmut Efendi tarafından alınmış ve takdir edilmiş stratejik bir HAMLE olduğu kanaatine vardık.

ADIMLAR Fikir-Kültür-Siyaset Platformu

mahmud_efendi_hazretleri_ustaosmanoglu_adimlar_dergisi_3

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

p1100007

SAMSUNG CSC

p1100012

p1100019

p1100031

p1100049

p1100069

p1100084

p1100086

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: