GAZZE’DE DİRENİŞ GRUPLARINDAN “KENDİNDEN ZUHUR” DİYALEKTİĞİ İLE ORTAK TATBİKAT

GAZZE’DE DİRENİŞ GRUPLARINDAN “KENDİNDEN ZUHUR” DİYALEKTİĞİ İLE ORTAK TATBİKAT

Gazze Şeridi’ndeki Filistinli grupların askeri kanatları, aralarındaki fraksiyon ve görüş ayrılıklarını bir yana bırakarak, solcusu, İslâmcısı, milliyetçisi bir arada düşmana karşı ortak askeri tatbikat gerçekleştirdi.

Güçlü Sütun adı verilen tatbikat, Fetih hareketi hariç Gazze’deki diğer Filistinli grupların askeri kanatlarını çatısı altında barındıran “Direniş Gruplarının Ortak Odası” tarafından yapıldı.

Filistin’deki direniş gruplarının ortak bir yapılanması olan Ortak Oda, Filistin halkına yönelik herhangi bir saldırı düzenlenmesi hâlinde, hangi mekan ve zamanda olursa olsun, bir çatışmaya girmek zorunda kalmaları durumunda kararlarının ortak olduğunu dile getirdi. Bu tavır, “gerekeni gerektiği yer ve zamanda yapmak” şeklinde özetleyebileceğimiz Kendinden Zuhur Diyalektiğinin Filistin zemininde yer ettiğinin de göstergesi olması bakımından mühim.

Ortak Oda işgal yönetimini de, Filistin halkına karşı kargaşa çıkarmaya kalkışmaması konusunda uyararak, Filistin direnişinin tam bir birlik içinde ve bütün gücüyle karşısında duracağını, dolayısıyla Allah’ın izniyle çok önemli sürprizlerle karşılaşabileceğini hatırlattı.

Ortak Oda 29 Aralık Salı günü yaptığı açıklamada Filistin’deki direniş gruplarının askeri kanatları arasındaki ortak faaliyetleri ve yardımlaşmayı güçlendirme ve ortak eğitim faaliyetlerini artırma çerçevesinde “Güçlü Sütun (er-Ruknu’ş-Şedid)” adını verdikleri bir ortak tatbikat başlattıklarını duyurdu.

Söz konusu tatbikatın Ortak Oda komutasında yürütüldüğü ve direniş gruplarının tümünün askeri kanatlarına mensup mücahitlerin ve silahlı elemanların katıldığı belirtildi.

Tatbikatta gerçek askeri malzemelerin kullanıldığı ve en kuzeyinden en güneyine Gazze’ye yönelik herhangi bir saldırıyla ilgili muhtelif senaryolara göre savunma denemeleri yapıldığı ifade edildi. Bu tatbikatla işgal güçlerinin saldırıları karşısında direnişçilerin yeterlilik ve savunma güçlerini artırmanın amaçlandığı dile getirildi.

Direniş grupları direniş, cihad ve mücadele yolunda ilerlemeye devam etme konusunda halka verdikleri sözlerinden geri dönmeyeceklerini vurguladılar. 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: