FBI’DAN SİNAGOGLARA YÖNELİK GENİŞ ÇAPLI EYLEM UYARISI

ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Twitter üzerinden yaptığı açıklamada New Jersey’deki sinagogların geniş çaplı eylemlerin hedefi olduğu konusunda ikazda bulundu.

FBI, eyalette “sinagoglara yönelik geniş bir tehdit hakkında güvenilir bilgi” aldığını duyurdu.

“Şu anda topluluğunuzu ve tesisinizi korumak için tüm güvenlik önlemlerini almanızı rica ediyoruz. Mümkün olan en kısa sürede daha fazla bilgi paylaşacağız. Dikkatli olun. Acil durumda polisi arayın.” diyen FBI, ikinci paylaşımda ise bu uyarıyla “proaktif önlem” aldığını, “soruşturma süreçleri yürütüldüğünü” bildirdi.

New Jersey Valisi Phil Murphy de, FBI, eyaletin İç Güvenlik ve Hazırlık Ofisi ve eyalet başsavcısı ile konuyla ilgili temas halinde olduğunu bildirdi. Vali Murphy, Twitter’da “Durumu yakından izliyoruz ve tüm ibadethanelerin korunmasını sağlamak için yerel kolluk kuvvetleriyle birlikte çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

YAHUDİLER GÜN GEÇTİKÇE DAHA ÇOK HEDEF OLUYOR

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde ABD Yahudileri hedef alan eylemlerde büyük bir artış yaşanıyor. Bir Yahudi kuruluşu olan Anti-Defamation League tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2015’te 941 vaka yaşanırken, bu sayı 2021’de 2 bin 717’ye yükselmiş…

Pittsburgh, Pennsylvania’da 2018 yılında silahlı bir eylemci bir sinagoga baskın düzenleyerek 11 kişiyi öldürmüş ve ABD topraklarında Yahudilere yönelik en ölümcül eylem böylece gerçekleşmişti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: