İSRAİL’E SAVAŞ İLÂN EDEN YEMEN VURMAYA DEVAM EDİYOR

Filistin’in yanında olduklarını belirterek önceki gün (31 Ekim) İsrail’e savaş açtığını ilân eden Yemen, İsrail’i füze ve SİHA’larla vurmaya devam ediyor.

Yemen Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Yahya Saree Filistin’in yanında olduklarını belirterek İsrail’e savaş açtıklarını tüm dünyaya ilan etmezden evvel de İsrail ve Amerikan hedeflerine karşı eylemler gerçekleştirmişti.

“SAVAŞA GİREN İLK İSLAM DEVLETİ OLDUK”

Yemen Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Yahya Saree ekranların karşısına geçerek yaptığı açıklamada, “Yemen Silahlı Kuvvetleri olarak ahlakî, insanî ve dinî sorumluluğumuz gereği ve Yemen halkının talebi ile Gazzeli mazlumlara yardım elini uzatıyoruz.” ifadelerini kullanarak, “Siyonist düşman Gazze’ye saldırılarını sürdürdükçe İsrail’i SİHA’larımız ve füzelerimizle vurmaya devam edeceğiz.” demiş ve, “Filistin direnişi ve halkı ile dayanışma amacıyla Siyonist rejime karşı açıktan savaşa giren ilk İslâm devleti Yemen oldu” sözleriyle konuşmasını tamamlamıştı.

Yemen’in İsrail’e gönderdiği füzeler, Suudi Arabistan, Ürdün ve Mısır hava savunma sistemleri tarafından vuruluyor. En son İsrail hava savunma sistemlerini aşabilen füzeler İsrail’in işgâl ettiği topraklarda işgâlcileri vuruyor. AKP iktidarı nasıl Kürecik üzerinden İsrail’e koruma sağlıyor, yiyecek ve savaşta kullanacakları akaryakıtı temin ederek İsrail’e katliamlarında destek oluyorsa, adı geçen ülkeler de Amerika’dan aldıkları hava savunma sistemlerini İsrail’i korumak için kullanıyorlar. Diğer yandan bu sistemlerin kısmen işe yaradığı görülüyor. Daha önce Suud, Yemen’le savaşırken, Amerika’nın verdiği sistemlerin pek işe yaramayıp füzelerin Aramco tesislerini vurması üzerine Yemen’le barış yapmak zorunda kalmıştı. Yemen Suud’dan İsrail’e yolladıkları füzeleri hedef almamasını istemesine rağmen Suud bunu reddetti. Yemen, aradaki mesafeden dolayı şimdilik kendisine yakınlığından dolayı işgâl altındaki toprakların en güneyindeki Eliyat gibi şehirleri vuruyor. Yarın bu füzelerin menzili artabilir. Diğer yandan Amerika ve İsrail Kızıldeniz’de tedbir almaya çalışıyor. Son olarak, İsrail uçaklarının Yemen’e saldırı düzenlendiğine dair bir haber de sosyal medyada yer aldıysa da kesin değil.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: