FİLİSTİN HALKI DİRENİŞİ DESTEKLİYOR

Ayhan SÖNMEZ

Binlerce kişi bir meydanda futbol maçı izlemiyor. Bunlar, Gazze’deki bombalamalar nedeniyle yerlerinden edilen ve şehrin en büyük hastanesi olan Şifa’nın avlusunda toplanan Filistinliler. Geçen Cuma günkü bombardımanın ardından artık orada da kendilerini güvende hissetmiyorlar. Ancak başka gidecek yerleri yok. Yeni bir mülteci plânı olan “güneye taşınma”yı ise reddediyorlar.


Derme çatma kurulmuş ekrandan izledikleri video, Messi yahut Ronaldinho’nun (Gazzelilerin çoğunluğu Barça’yı tutar) büyülü top sürmelerini göstermiyordu, ancak Filistin Direnişinin Siyonist işgalcilere karşı savaş alanlarındaki kahramanlıklarını gösteriyordu. Seyirciler, silâhlı oğullarının ve kardeşlerinin başarılarına hayran kalıyor ve kutluyorlar. Videoda görünen çocuklar “Ayrılmayacağız!” şarkısını söylüyor.
Bütün bunlar (ve daha fazlası) göz önüne alındığında, Gazze ahalisinin, Direnişe olan tam güvenleri aşikâr… Bunlara “Hamas propagandası” denilmesi, ayıptır. Herkes tek bir kelime duyuyor: “Mukavama”, yani direniş anlamına geliyor. Videonun ilk konuşmacısı şunları söylüyor: “Tüm halk, militan lider Muhammed El Daif’e, Ebu Halid’e, İzzeddin el Kassam Tugayları’nın devrimci liderine ve Direniş’e silâhlı mücadeleye devam etmeleri için yetki veriyor”. Haykırılan sloganlar: “Hepimiz Direniş’in yanındayız”, “Hepimiz onun yanındayız, o ne yaparsa yapsın biz de onun yanındayız”, “Direniş’in saldırılarını teşvik ediyoruz ve kendimizi feda ediyoruz.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d