SİNN FEİN: HEPİMİZ FİLİSTİNLİYİZ!

İrlanda Ana Muhalefet Partisi Sinn Fein’in yıllık parti toplantısında konuşan parti başkanı Mary Lou McDonald Hanım, İsrail’in işlediği suçlara yönelik ülkelerin tepkisizliğini eleştirerek, “Gazze’de öldürülen çocuklar için, çocuklarının ölü bedenlerini kollarında tutan Gazzeli anneler için uluslararası hukuk nerede?” ifadesini kullandı. McDonald, İsrail’in faaliyetlerinin “ceza almadan devam etmesine izin verilemeyeceğini” belirtti.

McDonald, İrlanda hükümetinin İsrail’i Uluslararası Ceza Mahkemesine yollaması ve İsrail Büyükelçisini ülkeden göndermesi gerektiğini belirtti.

Parti sözcülerinden Matt Carthy ise Filistin’i desteklediğini belirterek, “Tıpkı dünyanın her köşesinden, her ırktan ve her inançtan yüksek sesle ve gururla ilan edenlerle birlikte durduğumuz gibi, binlercemiz, milyonlarcamız hepimiz Filistinliyiz!” diyerek dayanışmasını yiğitçe ortaya koydu.

Carthy ayrıca, Filistin’in İrlanda’daki misyonunun başkanı Büyükelçi Dr. Jilan Vehbi Abdülmecit’i sahneye davet edip, “Ona İrlanda halkının Gazze ve Filistin halkıyla yakınlığını yansıtan bir karşılama yapmanızı istiyorum.” diyerek, Filistin’e olan yakınlığını özellikle vurgulama ihtiyacı hissetti.

Peki bu ilgi nereden geliyor?

Tarih bizi aydınlatıyor…

1800’lü yılların ortalarına doğru İrlanda’da büyük bir kıtlık yaşanıyor. Milyonlarca İrlandalı göçmek veya ölmek surumunda kalıyor. Durumdan haberdar olan “Hasta Adam” (!) Osmanlı Sultanımız Abdülmecid Han Hazretleri, hemen İrlanda’ya ayni ve nakdî yardım gönderme kararı alıyor. Nakdî olarak 10 bin Sterlin gönderme kararı alıyor ama o zaman İngiliz hâkimiyetindeki İrlanda’ya İngiliz Kraliçesi 2000 Sterlin göndermiş, bunun üzerinde bir rakamı İngilizler kabul edemeyiz diye reddedince, mecburen 1000 Sterlin ve 2 gemi de erzak gönderiliyor. Fakat Yüce Sultan bunu yeterli görmüyor ve İngilizlerden habersiz olarak 3 gemi dolusu erzak daha gönderiyor. İngiliz ambargosu altındaki İrlanda’ya bu 3 gemi dolusu erzak kaçak yollardan sokuluyor. “Hasta Adam”, zamanın süper gücü İngiltere’ye aldırmıyor, ne ambargo dinliyor, ne başka bir şey…

Yüce Sultanımız, “yaparım!” diyor, ve yapıyor…

O gün “Hasta Adam”ın (!) yapabildiğini, bugünkü çakma sultanlar yapamıyor. Hasta’nın yapabildiğini yapamayana, dünya lideri değil, kötürüm derler. Liderlik, sultanlık, devlet başkanlığı neymiş, gerçeklerine bakarak görün. Kimin ne olduğu lâfta değil, icraatta belli olur!

Son bir hatırlatma, Sinn Fein, bir zamanlar İngiltere’ye karşı bağımsızlık savaşı veren ve İngiliz hedeflerine silâhlı bombalı operasyonlar düzenleyen IRA’nın siyasî kanadıdır… IRA, belli şartları İngiltereye kabul ettirdikten sonra kendisini feshettiyse de içlerinden bir grup silâhlı mücadeleye devam etme kararı almış ve en son eylemlerinde iki İngiliz polisini öldürmüşlerdi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d