GÖNÜLDAŞ MANAS AKMATOV: ABDULKADİR YAPÇAN’A ÖZGÜRLÜK!

GÖNÜLDAŞ MANAS AKMATOV: ABDULKADİR YAPÇAN’A ÖZGÜRLÜK!

abdulkadir_yapcan_dogu_turkistan_manas_akmatov_kirgizistanKırgızistan İslâm Partisi Genel Başkanı, Gönüldaşımız Manas AKMATOV, 30 Eylül 2016 tarihinde İstanbul’da tutuklanan Doğu Türkistan davasının liderlerinden Abdülkadir YAPÇAN ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Kırgızistan 7 Nisan Hareketi adlı platform bünyesinde oluşturulan kampanya dâhilinde düzenlenen basın toplantısı, Kırgız Aki-Press haber ajansının toplantı salonunda gerçekleşti.

Tayyip Erdoğan’ın Çin ziyareti öncesinde yıllardır siyasî mülteci statüsünde Türkiye’de kalan Abdülkadır Yapçan 31 Ağustos 2016 tarihinde tutuklanmış ve 1 ay boyunca gözaltında tutulduktan sonra 30 Eylül 2016 günü tutuklanmıştı. Ayrıca kendisinin ve dava arkadaşlarının uydu yayını yaparak Doğu Türkistan’da yaşanan zulümleri dile getirdikleri İSTİKLÂL TV adlı televizyon kanalı da, aynı gün AKP Hükümeti tarafından yayını durdurularak kapatılmıştı.

15 YAŞINDA ÇİN ZİNDANLARINDA İŞKENCE ALTINDA

Gönüldaşımız Manas AKMATOV, AkiPress’te düzenlediği basın toplantısında Abdülkadir Yapçan’ın Türkiye tarafından Çin veya herhangi bir üçüncü ülkeye iadesinin kabul edilemez olduğunu vurguladıktan sonra Yapçan hakkında basın mensuplarına bilgiler verdi:

Abdulkadir Yapçan 1958 yılında Çin’in Xingjang (Doğu Türkistan) eyaletinin Kaşgar şehrinde doğdu. Müslüman Uygur ve Kazakların çok ağır baskı gördükleri dönemde, İslam’a olan yakınlığı yüzünden henüz 15 yaşındayken 1973 yılında hapse atıldı ve 1979 yılına kadar ağır işkenceler gördü. Hapisaneden çıktıktan sonra İslâmî eğitimine devam etti. Hadis, tefsir, fıkıh ve İslâm tarihi okuduktan sonra davetçi olarak Müslüman Türklerin milli meselelerini takip etmeye ve Doğu Türkistan’daki kardeşlerimizin hakları konusunda kamuoyunu aydınlatmaya başladı.

abdulkadir_yapcan_dogu_turkistan_2YAPÇAN’IN MEŞHUR MEKTUBU

Yapçan’ın 1990 yılında kaleme aldığı ve dönemin Çin Komünist Partisi’nin Kaşgar Ofisi’ne gönderdiği meşhur mektubuna da değinen gönüldaş Manas Akmatov, söz konusu tarihî mektupta zikredilen 8 maddelik talep listesini basın mensuplarına şu şekilde aktardı.

1- Doğu Türkistan’da “doğum kontrolü” sonlansın.

2- Televizyonlarda İslâm eğitimi başlatılsın.

3- Sincan Müslümanları için bir gazete çıkarılsın.

4- İmamlar için İslâmî okullar kurulsun.

5- Sincan resmi gazetesinde her hafta bir sayfa dini meselelere yer ayrılsın.

6- Okullarda her hafta bir saat öğrencilere dini eğitim verilsin.

7- Marksizm Doğu Türkistan okullarında müfredattan çıkarılsın.

8- İslâm’ın yayılmasına karşı çıkarılan yasalar kaldırılsın.

Yapçan’ın Doğu Türkistan Mücadelesi açısından dönemin şartlarında dile getirdiği bu taleplerle tarihî olan mektubu, kendisinin katılmadığı 1990 yılındaki Barın ayaklanması sırasında Doğu Türkistan’lı mazlum kardeşlerimiz tarafından ayaklanmanın manifestosu gibi heryerde dağıtılınca, Çin hükümeti tarafından tutuklandığına dikkat çeken Manas Bey, sözlerini şöyle sürdürdü:

Abdülkadir Yapçan bu dönemde 3 yıl hapis yattı. 1993 yılında serbest kaldıktan 4 ay sonra tekrar tutuklanıp 3 yıl daha hapse atıldı. Bu süreler içerisinde çok işkence gördü ve insanlık dışı muamelelere maruz kaldı. 1996 yılında hapisten çıkınca Çin’den kaçtı. Çin’i terkettikten sonra ilticâ ettiği Pakistan’da Şarkî Türkistan İslâm Partisi’ni kurdu ve İslâm ve Doğu Türkistan halklarının milli haklarını savunmaya devam etti.”

abdulkadir_yapcan_dogu_turkistan_3ABDULKADİR YAPÇAN’A ÖZGÜRLÜK

Kırgızistan İslâm Partisi Genel Başkanı Manas AKMATOV, Abdulkadir YAPÇAN’ın Çin’i terkedişi sonrasında bugün Türkiye’de tutuklu bulunmasını “büyük bir hayalkırıklığı” şeklinde nitelendirirken, süreci şu sözlerle özetledi:

Pakistan’da kaldığı süre içerisinde Pakistan Hükümeti’nin dava arkadaşlarını tutuklayıp Çin’e iade etmesi sonrasında, 2001 yılında, İslâm-Türk diyârı olarak güvenli bir liman gördüğü Türkiye’ye ilticâ etti. Türkiye’de Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından siyasî mülteci olarak tanındı ve korundu. Çin, çeşitli seferler Yapçan hakkında asılsız iddialarda bulunmuş ve iadesini istemişse de, Birleşmiş Milletler’in “mülteciler komiserliği” masası bu iddiaları temelsiz bulmuş ve Yapçan’ın mülteci statüsünü hiçbir zaman iptal etmemiştir.”

timthumb-1Yapçan’ın en son geçtiğimiz Eylül ayında tutuklanmasına değinen Manas Akmatov, “Türkiye cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çin’e yapacağı ziyaretten hemen önce tutuklanan Abdülkadir Yapçan’ın Çin’in iade talebi ile sınırdışı edilmeyi beklemekte olduğunu” ifâde ettikten sonra, “acil” olarak gerçekleştirdikleri basın toplantısının gerekçesini şu sözlerle dile getirdi:

Şu ân Türkiye’nin Kırklareli şehrinde tutuklu bulunan Abdülkadir Yapçan’ın Çin yerine Kazakistan’a gönderileceğini öğrenmiş bulunuyoruz. Çin ile siyasî ve ekonomik olarak tam bir işbirliği içerisinde bulunan Kazakistan toprakları, Abdülkadir Yapçan’ın selâmeti için değil, belki Çin adına daha rahat öldürülebileceği bir ülke olacaktır. Bu sebeple Din ve Millet olarak kardeşimiz, Abdülkadir YAPÇAN’ın bir ân önce serbest bırakılmasını istiyoruz.

MANAS BEY’DEN SELÂM VAR!

timthumb-2Türkiye’de ADIMLAR dışında sadece birkaç yayın organında gündeme gelebilen Abdulkadir YAPÇAN’ın Tutuklanması hadisesi üzerinden yaklaşık iki ay geçmişken, bu defâ Kırgızistan’dan gelen bu sesin Doğu Türkistan Davası için hayırlara vesile olacağını ve bu vesile ile Türkiye’de gerçekleşen bu hukuksuzluğun, ahde vefâsızlığın bir ân önce son bulmasını ümit ediyoruz.

Daha önce Kırgızistan ve bölgedeki gelişmeleri Genel Başkanımız Sayın Ali Osman ZOR ile değerlendirmek üzere 2 günlük bir çalışma ziyaretinde bulunarak İstanbul’da misafir olan Kırgızistan İslâm Partisi Genel Başkanı Gönüldaş Manas AKMATOV, Abdülkadir YAPÇAN’ın Özgürlüğü konusunda Kırgızistan başta olmak üzere, bütün TÜRKİSTAN Coğrafyasında başlatılan kampanyanın yayılarak büyütüleceği bilgisini verdi.

Manas Bey, son olarak Kumandan Salih Mirzabeyoğlu’na, “büyük Kırgız dostu” olarak dile getirdiği Ali Osman Zor’a ve bütün gönüldaşlara selâmlarını ilettikten sonra, Türkiye’deki gönüldaşlarımızdan duâlarını eksik etmemelerini ricâ etti.

ADIMLAR OrtaAsya

timthumb-1

timthumb

timthumb-2

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: