KIRGIZ DEVRİMCİ ABDİMACİT MADUMAROV’DAN DERGİMİZE ZİYARET

Kırgızistan’ın önemli simalarından Sayın Abdimacit Madumarov, dergimizi ziyaret etti.

Kırgızistan’da gittikçe harareti artan devrim şartları ile ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere dergimize gelen Macit Bey, bu kapsamda ADIMLAR Fikir-Kültür-Siyaset Platformu Genel Başkanı Sayın Ali Osman Zor ile özel bir toplantı gerçekleştirdi.

Kırgızistan’da yaşanmakta olan siyasî ve sosyal gerilimi gerçek bir Devrimle taçlandırmak isteyen gönüldaşlarımız, bu çerçevede hâlen Kırgızistan TAZA DİN Hareketi’nde Siyasî Danışmanlık görevini sürdürmekte olan Ali Osman Bey’e süreç hakkında bilgi verdi.

Kırgızistan merkezli olarak Türkistan coğrafyasında faaliyet yürüten TAZA DİN Hareketi ile birlikte hareket etmekte olan Macit Bey, son yıllarda Kırgızistan’da yaşanan bütün devrim süreçlerinde meydanları tutan en önemli aktörlerden biri.

BİR HALK KAHRAMANI: ABDİMACİT MADUMAROV

92 yılına kadar çiftçi olarak yaşamını sürdüren Macit Bey, Sovyetlerin dağılmasının ardından başgösteren yağmacılığa karşı harekete geçmesiyle bölgede, ardından bütün coğrafyada şöhret bulmuş bir isim. Macit Bey, ilk olarak Sovyetlerin dağılışının ardından kollektif “Sovyet çiftçiliği”nin de ortadan kalkmasıyla başgösteren çiftliklerin, tarım ve hayvancılık ürünlerinin eski komünistler arasında yağmalanması sırasında adını duyurmuştur. Bu “resmi yağmalama” üzerine harekete geçen Macit Bey, Kolhozlardaki (kollektif tarım çiftliklerine verilen ad) mal paylaşımı karşısında, eski komünist yeni kapitalist yağmacıların ellerinden Kırgızların mallarını geri almış ve adaletle dağıtımını gerçekleştirmiş bir kahraman olarak dikkat çekmişti.

Sonraki yıllar boyunca Amerika’nın da desteği ile iktidara kurulan bu kapitalist-Batıcı gruplar, Macit Bey’i daima hedef tahtasında tutmuşlardır. Bu dönemlerde defalarca hapsedilen Macit Bey, cezaevlerinde tanıştığı diğer muhalif kişi ve gruplarla da ilişkiler kurmuş ve zamanla “profesyonel devrimci” olarak anılmaya başlanmış bir Kırgız. Bu süreçte kendisiyle tanışıp desteğini talep eden isimler arasında eski Cumhurbaşkanları Kurmanbek Bakiyev ve Roza Otunbayeva yanında, mevcut Cumhurbaşkanı Atambayev de var. 2005 yılında Bakiyev’i iktidara getiren devrimde oynadığı rolden dolayı kendisine başkent Bişkek’in meşhur ALA ARCA’sında köşk verilen Macit Bey, üç ay geçmeden “devrime ihanet”le suçladığı Bakıyev’in bu hediyesini iâde ederek, muhalefet saflarına geçiyordu.

2005 yılındaki söz konusu Devrim sürecinde bütün Güney Kırgızistan’ı ayağa kaldırarak Devrim’i mümkün kılan halk desteğini sağlayan Macit Bey, Bakiyev ve çevresinin ilk uygulamalarından sonra Kırgızların gerçekleştirdiği devrime ihanet etmekle suçladığı Bakiyev’e karşı yeni bir Devrim’i tezgâhlamaya başlıyordu.

2010 yılının Nisan ayında Roza Otunbayeva’yı iktidara taşıyan Devrim’de de benzer şekilde Aktör olarak meydanları tutan isimlerden birisi de Macit Bey’dir.

MACİT BEY VE OYNADIĞI TARİHÎ ROL

Fakat devrim öncesinde başlayan süreçte iki kardeş millet Özbekler’le Kırgızlar’ın birbirlerine düşmesinin Otumbayeva, Atambayev ve Geçici Hükümet üyelerinin provokasyonları ile gerçekleştiğini öğrenen Macit Bey, şahsına, kadrolarına, Kırgız ve Özbek milletine yapılan bu ihanet üzerine bölge açısından tarihi bir rol üstlenerek uzun uğraşlar sonucunda bu fitneyi bertaraf etmeyi başarmıştır. Devrim öncesi söz konusu provokasyonlar için Otumbayeva ve Atambayev ile anlaşan Kırgızistan’daki Özbek liderlerden Kadircan Batirov (ki, günümüzde Türkiye’de ikâmet etmektedir) 2010 yılı başında yaşanan olaylardaki rolünü daha sonra itiraf etmişti.

Macit Bey, kendi siyasî ikballeri uğruna bölgede fitne tohumları ekmekten çekinmeyen bu yeni düzen sahiplerine karşı (Otumbayeva, Atambayev ve Geçici Hükümet üyeleri) sokak sokak mücâdelesini sürdürmüştür.

Bu çerçevede özellikle Kırgızistan’ın kaynaklarını yağmalayan Bankalar karşısında Kırgızların haklarını savunmak gibi bir yol izleyen Macit Bey, aynı zamanda bir Ekonomist olarak, yüksek faizli kredilerle evlerine, tarlalarına ve mallarına el konulan kardeşlerinin sözcüsü oluyor ve onlara bu soygun düzeninde kola kanat geriyordu. Hükümetin yürüttüğü politikalar neticesinde Kırgız nüfusunun neredeyse tamamı bankalara borçlandırılmış durumda. Kredisini ödeyemeyen Kırgızlara karşı da, Bankalar adına hareket eden hükümet tam bir terör politikası uygulamakta. Öyle ki, borçlarını ödeyemedikleri için cezaevlerine attıkları binlerce Kırgız dışında, kendisine bağlı bazı mafya unsurlarını da Kırgız vatandaşların üzerine salan Hükümetin bu yasadışı girişimleri sonucunda birçok ailenin akıbetleri meçhul kalmış durumda.

Macit Bey, hükümetin Kırgız halkına uyguladığı bu terör sebebiyle 2012’de Gorki Park’ta bankaların evsiz bıraktığı mağdurlar için bir kamp kuruyor. Bu yağmacı-soyguncu bankalara karşı büyük bir mücâdele veren Macit Bey’in o dönem hemen her gün bir banka şubesini basması ve görevlilerini dövmesi meşhurdur. Aynı zamanda bu süreçte birçok gösteri de tertib eden Macit Bey’in bu girişimleri karşısında harekete geçen Hükümet, üç ay sonra Gorki Park’taki kampı basarak evsiz banka mağdurlarının çadırlarını ateşe verirken Macit Bey’i de cezaevine mahkûm ediyordu.

ZİNDAN DUVARLARINI YIKAN SAMİMİYET

Macit Bey’in Kırgız halkı için verdiği bu mücâdeleler yanında, onun bugün bölgede efsâne hâline gelmesine sebeb olan en büyük özelliği ise, atıldığı zindanlarda yağmacı düzen sahiplerini bezdiren direnişidir. Öyle ki, aralarında kendisini öldürmek üzere cezaevlerine gönderilenlerin de bulunduğu birçok mafyacı unsurun tam bir Müslüman Kırgız olmasına sebeb olan samimiyet, cesaret ve atılganlıkları karşısında, dönemin Cezaevi Polis Müdürü, Hükümete resmi olarak şu talepte bulunmuştur:

Ya bu adam akşama kadar cezaevimi terk etsin ya da ben personelimi de alarak bu akşam cezaevini terk edeceğim!

Kırgızistan şartlarını bilmeyenlere garip gelebilecek bu resmi talep sonrasında cezaevinden salıverilen Macit Bey, hakkında açılan onlarca düzmece dava dolayısıyla Bişkek’e girememektedir. Fakat, hâlen Kırgızistan’ın başkentindeki siyasî etkinliğini sürdürmekte, kendisine bağlı kadrolar bir güç olarak etkinliklerine devam etmektedir.

Bişkek Atambayev ve kuyrukçularınınsa, kalan bölgeler bizimdir” diyen ve TAZA DİN Hareketi bünyesinde pek yakında yaşanacak Gerçek Devrim sürecini tezgâhlamakta olan Kırgız Halk Kahramanı Macit Bey ve diğer TAZA DİN mensuplarına ziyaretleri vesilesiyle tekrar teşekkür ediyoruz.

Gözümüz-kulağımız Kırgızistan’da!

Aydın KALKAN – ADIMLAR Dergisi

Ziyaretten kareler:

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

İlgili Haberler:

abdulkadir_yapcan_kirgizistan_manas_akmatov_2

timthumb-2

timthumb

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: