VE… RUSYA’DA CARLOS SEFERBERLİĞİ: BOLŞEVİK PARTİSİ’NDEN PUTİN’E MEKTUP!

VE… RUSYA’DA CARLOS SEFERBERLİĞİ: BOLŞEVİK PARTİSİ’NDEN PUTİN’E MEKTUP!

Rus gazeteci-yazar İgor Molotof’un, İBDA Mimarı Sayın Salih Mirzabeyoğlu ve Gönüldaş Carlos’un (ilich Ramirez Sanchez / Salim Muhammed) avukatlarından Güven Yılmaz ile gerçekleştirdiği röportajın Rusça ve Türkçe metnini sitemizde yayınlamıştık.

Aynı zamanda Adımlar Dergisi yazarlarından olan Av. Güven Yılmaz’a 6 Nisan 2017 tarihinde mail yoluyla ulaşan İgor Molotof, gönderdiği ilk mesajında şunları ifâde ediyordu:

Carlos’a verilen 3.müebbet hapis nedeniyle üzüntülü ve öfkeliyim. Ona sarılıp İslâm Proleter Devrimi hakkında konuşamamak çok zor ve acı verici. Moskovo’da Carlos’un ve sizin gerçek bir dostunuz olduğunu bilmenizi isterim. Kendisine bir mektup göndermek istiyorum. Bana adresini ulaştırabilir misiniz? Selamlar.

Gerçek bir devrimci hissiyatının tüttüğü henüz bu ilk mesajının ardından Güven beyin cevabî mesajı sonrasında, ikilinin Carlos’un hukukî durumu ile ilgili yazıştıklarını öğrendik.

Tanışma faslının ardından Sayın Molotof’tan Güven beye röportaj teklifi gelmiş ve her iki dilde sitemizde yayınlanan söz konusu röportaj böylece gerçekleşmişti.

Güven Beyden aldığı adres üzerinden Carlos’a kendi yazdığı kitabı ve mektubu gönderen Molotof, Rusya’da da harekete geçerek bir kampanya başlatmış ve girişimleri hakkında Av. Güven Yılmaz’ı şu şekilde bilgilendirmişti:

Birkaç tane Rus Milletvekili’nden Fransız Hükümeti’ne Carlos’un durumu ile ilgili bir protesto mektubu göndermesini rica ettim. Başka yapabileceğim bir şey var mı?

Güven Bey’in Fransa’da tecrit altında öldürülmek istenen Carlos’un durumuyla ilgili “Bu konuda Putin’e ulaşmalarının mümkün olup olmadığını” sorması üzerine harekete geçen İgor Molotof, girişimleri sonucu Rus Bolşevik Partisi geleneğini günümüzde temsil eden Öteki Rusya Partisi tarafından Putin’e hitâben bir mektup kaleme alınmıştı. Sayın İgor Molotof’un, Putin’e ulaştırıldığı teyid edilen söz konusu mektup ile birlikte, konuyla ilgili düşüncelerini aktaran ikinci bir mesajını da Sayın Yılmaz’a da gönderdi.

Önce Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin’e ulaştırılan, Diğer Rusya Partisi adına partinin Eş Başkanı Sayın Alexander Averin imzalı mektup:

oteki_rusya_partisi_alezander_averin_carlos_putin

“ÖTEKİ RUSYA” (DRUGAYA ROSSiYA) SİYASÎ PARTİ İCRÂ KOMİTESİ

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’e

Sayın Vladimir Vladimiroviç!

Mart ayının sonunda, Fransa Cumhuriyeti ve Uluslararası Hukuk’un tüm ilkelerini çiğneyen Fransız mahkemesi, 20. yüzyılın en büyük devrimcilerin biri olan “Çakal Carlos” lakabıyla bilinen Ilich Ramirez Sanchez’i, bazı patlamalar nedeni ile suçlayarak üçüncü kez müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Carlos çeşitli zamanlarda Muammar Kaddafi, Saddam Hüseyin ve Fidel Castro gibi liderler ile çalıştı. Onun SSCB ve Alman Demokratik Cumhuriyeti ile yaptığı sıcak ilişkileri bilinmektedir. Hatta, Carlos, Moskova’da bulunan Halkların Dostluk Enstitüsü’nü bitirmiş birisidir.

 100550489_Brexit-flags-EU-world-xlarge_trans3U9-D5U2JffhMhmF-FT3hmyy-GsNrhPQbLesooHneHs-29Sosyalist kampın dağılmasından sonra, Carlos, Sovyet yoldaşlarının korumasından mahrum kaldı ve Fransız gizli servisleri tarafından yakalanarak ele geçirildi. 1997 yılından beri, Carlos almış olduğu iki defa ömür boyu hapis cezasını çekmektedir. Carlos, aynı zamanda bir Venezüella vatandaşı olmasına rağmen, Fransa onu zorla hapiste tutmaktadır.

Ona karşı açılan son dava 1974’de, Paris Saint Germaine Eczanesi’ne yapılan el bombalı bir saldırının sorumlusu olduğu gerekçesiyle açıldı. Elbetteki bu davaya konu eylem ne Carlos tarafından, ne de onun talimatı ile yapılmıştır.

Ilich Ramirez Sanchez yıllardır Moskova’nın dostu idi ve bunu sadece sözleri ile değil, o komünist fikirlerine olan bağlılığı ve kendi eylemleri ile kanıtlamıştır. Belirtmek istiyorum ki, Rusya Federasyonu, SSCB’nin devamı olduğu için, Sovyetler Birliği’nin arkadaşları da Rusya Federasyonu’nun ardıllık kavramlarına dayanarak sorumluluk alanına geçmelidir. Ben sizden, Corlos’un Fransız esareti altında haksız bir şekilde tutulduğuna dikkat çekmenizi rica ediyorum.

23.04.2017
“Öteki Rusya” siyasi partinin İcra Kurulu Eş Başkanı
(İMZA)
A.A. Averin

 

CARLOS’UN RUSYA’DAKİ DOSTLARI

Carlos’un İslâm ve insanlık adına ortaya koyduğu direnişle ilgili bu tarihî gelişme hakkında Carlos’un vekili Güven Yılmaz’ı bilgilendiren İgor Molotof, daha sonra şu mesajı gönderdi:

123“Rusya komünist devrimci fikirlerin ve İslâm’ın güçlü olduğu bir ülkedir. Filistin Halk Kurtuluş Cephesi ve Hamas’ın terörist organizasyonlar olduğunu düşünmüyoruz. Onlar özgürlük savaşçılarıdır. Hâliyle Siyonizme ve Amerikan saldırganlığına karşı savaşan Carlos ve arkadaşları burada çok iyi hatırlanmaktadır.

Sovyetler Birliği’nin yıkılışından sonra maalesef pek çok şey değişti. Daha iyi şeyler olmadı: Sosyalist bloka dâhil ülkeleri kaybettik. Bu tarihi bir vakıa…

Diğer taraftan bugün Allah inancı yasaklanmış değil, tam aksine -misâl vermek gerekirse- Moskova’da tüm Avrupa’nın en büyük ve görkemli camiî inşâ edilmiştir. Şüphesiz Allah en iyisini bilir.

Bugün Öteki Rusya Partisi’nden arkadaşlarım Putin’e müracaat ettiler ve ondan bir Fransız hapishanesinde yasadışı şekilde alıkonulan Carlos’la ilgilenmesini talep ettiler. Carlos bir Venezuela vatandaşıdır ve bu yüzden Paris Carlos’un Karakas’a gitmesine izin vermelidir.

Karakas niçin sessiz?

İnsan hakları aktivistleri ve gazeteciler niçin sessiz?

Ve en önemlisi dünya üzerindeki devrimci gruplar niçin sessiz?

Filistinli devlet yetkililerinin dahi seslerini duymuyoruz!

Carlos bizim ortak dostumuzdur. Benim şahsi dostumdur ve bütün mazlum halkların dostudur. Fakat pek çok kişi bunu unutmuş görünüyor.

O çeyrek yüzyıldır tek başına bir hapis hayatı yaşarken, bugünün “özgürlük savaşçıları” kendi işine gücüne bakıyor. Batı medyasında Carlos’un para için eylem yaptığı yönünde kirli bir propaganda var. Bu doğru değil. Tersine, bugünün “modern devrimciler”i paranın peşinde. Eylemsizliklerini başka türlü değerlendiremem.

O Carlos ismiyle meşhur oldu. Fakat düşmanları ona Forsythe’nin “Çakal’ın Günü” kitabının kahramanından mülhem olarak, söz konusu roman kahramanıyla pek az ortak yönü olmasına rağmen, “Çakal” lakabını verdi. Forsyth’in çakalı para için öldürüyor, fakat Carlos’un bütün motivasyonu devrim ve özgürlüktür.

Fransa yasal standartları olan bir ülke zannedilmektedir. Fakat Carlos 23 yıldır yasadışı bir şekilde tutukludur.

Carlos Ilyich, Sovyet muharebelerinin son unutulmuş askeri olarak halen esaret altındadır. Carlos’ın kendileriyle savaştığı CIA, MI-5, Mossad ajanları ise çok uzun zaman önce serbest bırakılmıştır. Fransa cezaevlerinde geçen 20 yıldan sonra Carlos Moskova’dan ümitvardır. Orada da hatırlanacağını ümid etmektedir.

Ben ve benim gibi düşünen yoldaşlarım onu çok iyi bir şekilde hatırlıyor ve onunla bir Fransız hapishanesinin kapısında kucaklaşacağımız günü hasretle bekliyoruz.

Moskova’da Carlos’un pek çok dostu var: Ona özgür bir dünya için verdiği mücadelenin haklı olduğunu söyleyin.”

 

“İNŞALLAH BULUŞURUZ”

Av. Güven Yılmaz’ın sitemizde yayınlanan röportajında Sayın Molotof’a ifâde ettiği üzere 2004 yılında Bolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Kumandan Salih Mirzabeyoğlu tarafından Av. Ahmet Arslan ile birlikte kendilerine tevdi edilen görev çerçevesinde Gönüldaş Carlos’a ulaşan ve kurulan birliktelikle yıllardır davalarını takip eden, unutturulmak istenen bu Efsâne Mücahîd’i başta Türkiye olmak üzere dünya kamuoyunda tekrar tekrar gündeme getirmeye çalışan, her hafta gerçekleştirdikleri görüşmelerle 60-70’lerden bugüne bütün devrimcilere ilham kaynağı olmuş olan Carlos’un, her biri birbirinden kıymetli değerlendirmelerini istifadelerimize sunan Av. Güven Yılmaz’ın çabaları, bugün Rusya’da da yankılanmakta.

Süreç, Kumandan Salih Mirzabeyoğlu’nun 29 Kasım 2014’te Haliç Kongre Merkezi’nde verdiği tarihî Konferansında, 15 bin kişilik katılımcının önünde Carlos’a söylediğine geliyor:

“İnşallah buluşuruz!”

Aydın KALKAN

SALİH MİRZABEYOĞLU VE CARLOS’UN AVUKATI OLMAK

ПРО КАРЛОСА РЕПОРТАЖ С ТУРЕЦКИМ АДВОКАТОМ

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: