Gönüldaş Igor Molotov’un Carlos İle İlgili Faaliyetleri Devam Ediyor

Gönüldaş Igor Molotov’un Carlos İle İlgili Faaliyetleri Devam Ediyor

Gönüldaş Igor Molotov’un Carlos İle İlgili Faaliyetleri Devam Ediyor

Molotov’un faaliyetleir kapsamında “rusplt.ru” sitesinde, Denis Rakovsky imzasıyla çıkan haberde, Carlos’un serbest bırakılması için yazılan dilekçeye yeni isimlerin de imza attığı da duyurulmuş oldu.

Haberin tercümesi şöyle:

 

Carlos: “Uzun süredir Rusya’ya gitmedim”

Carlos’u destekleyen mektubu yazar Eduard Limonov ve askerî muhabir Semyon Pegov da imzaladı.

 

Fransa’nın siyasî tutsağı -Carlos olarak da bilinen- Ilich Ramirez Sanchez, Rus yazarlara desteklerinden ötürü teşekkür etti. Hatırlatmak gerekirse, 26 Ağustos günü yirmi yazar, “hapsedilen devrimi bağışlayın” diye Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a bir mektup gönderdi. Bunların arasında yazarlar Alexander Prokhanov, Herman Sadulayev, Eugene Dodolev, Igor Molotof ve diğerleri var. Carlos ile dayanışma içinde yayın yapan İgor Molotof, sonradan yazar Eduard Limonov ve askerî muhabir Semen Pegov’un da mektubu imzaladığını söyledi.

“Carlos’un kaderi Rusya’da neredeyse bilinmiyor. Bilinmeyen bir yerde oturduğu ve meçhul bir hayat sürdüğü zannediliyor. Carlos ömür boyu üç hapis cezasına çarptırıldı. Serbest bırakılma ihtimalini bertaraf etmek için her yedi yılda bir ona yeni bir ceza verildi. Mektubumuz geniş bir yankı uyandırıyor ve gördüğünüz gibi toplum için giderek daha önemli insanlar katılmakta. Örneğin, Rusya Yazarlar Birliği Sekreteri Valery Kazakov bana, kendisini de listeye eklememi istedi. Benim için mutluluk verici bir şey… Ve Ilyich için de. ” Molotof bunları söylüyor…

Carlos, mektubu bildiğini ve Fransa’nın kendisine karşı tutumunu önemseyen herkese şükran duyduğunu da sözlerine ekledi. Buna ek olarak, ünlü devrimci Rusya’yı tekrar görmek istediğini de ifade etmekte.

Molof yaptığı açıklamanın devamında, “Carlos uzun zamandır Rusya’ya gitmediğini söylüyor. Bugün ülkemizde olan biteni ve burada yaşananları takip ediyor. O bir Sovyet yurtsever, anlıyor musun? Düşmanlarına bir katil denebilir, ancak Carlos bir subay ve bir askerdir. O’na karşı yapılan saf bir intikam, herhangi bir kanunî meşruiyeti yok!” demekte.

26 Ağustos’ta yirmi yazar, hapisteki devrimciyi affetmesi için Fransız Başkan Emmanuel Macron’a bir mektup gönderdik. Mektupta, 23 yılı aşkın bir süredir hapiste olan Venezüella vatandaşı Ilich Ramirez Sanchez’in bu süreçte sağlığını kaybettiği, bu sürenin çoğunu tecritte tek başına geçirmiş olsa da kurtuluş umudunu kaybetmediği özellikle belirtiliyor.

“Sanchez Ramirez’in 1994 yılında tutuklanması, dünyanın iki kampa bölündüğü Soğuk Savaş’a yankı olarak kabul edilmelidir. Günümüzde var olmayan siyasi örgütler adına mücadele ettiği için bir adamı cezalandırmak gereksizdir. Mektupta belirtildiği gibi: “Biz, aşağıda imzası olan yazarlar cezaevinde tutulan Carlos’un serbest bırakılması gerektiğine inanıyoruz!”

Mektup’ta imzası olan yazar ve entelektüeller: İgor Molotof, Eduard Limonov, Aleksandr Prohanov, Marina Yudenich, Alman Sadulayev, Dmitry Steshin, İsrail Shamir, Alex Gintovt, Andrew Iryshkov İgor Starkov, Daria Miti Eugene Dodole Valery Hayrapetyan, Alexei Kolobrodo Basil Avchenko, Sergey Petrov, Kirill Şamanov, Andrew Rudalev, Dmitry Ivanov, Semen Pegov ve İlya Malashenkov.

http://rusplt.ru/society/karlos-davno-rossii-30856.html

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: