“SAĞ OLUN KUMANDAN!”

SAĞ OLUN KUMANDAN!

Türk Kurtuluş Hareketi’nin (İBDA) manevî lideri Salih Mirzabeyoğlu, bugün doğum gününü kutluyor.

Maalesef, bugünlerde Mirzabeyoğlu son derece ağır durumda. Bazı bilgilere göre, doktorlar beyin ölümü teşhis etti.

Geçen yılın Temmuz ayında onunla bir görüşme yapmayı planlıyordum, ama son anda İstanbul’dan ayrılıp Anadolu’ya geçti.

O an, tüm işlerini bir kenara bırakarak çölde bir Bedevi çadırına çekilen Albay Kaddafi aklıma geldi.

Orada Kaddafi şiirlerini ve kendisine aid ünlü “Yeşil Kitap”ını yazdı; korumaları olmadan, kapısında sadece vahşî tabiatın güzelliği…

Mirzabeyoğlu, Türkiye’de sadece önde gelen siyasî liderlerden biri olarak değil, aynı zamanda filozof olarak da bilinir. Ziyaretlerimden birinde, İBDA’cıların liderlerinden Ali Osman Zor, onun yazdığı kitabın İngilizcesini bana hediye etti.

Kumandan, doksanlarda ölüm cezasına mahkûm edildi ve sonrasında bu ceza, ömür boyu hapis cezası olarak değiştirildi. Onu, oluşturduğu silâhlı topluluğa dayanarak ihtilâl yapmaya teşebbüsle suçladılar.

Bu topluluğun üyelerinin, Saddam Hüseyin’in yanında Basra Körfezi’nde savaşa katıldığı bilinmektedir. Hüseyin, Türk gönüllülerinin özverisini çok takdir etti.

İki bininci yıllarda Salih Mirzabeyoğlu, Recep Erdoğan’ın kararı ile hapishaneden serbest bırakıldı. Eski ölüm cezasına mahkûmu ile Cumhurbaşkanı bir saatten fazla başbaşa konuştu. Ne hakkında? Bilinmiyor.

Kumandan 2005 yılında, kendi taraftarlarından olan avukatlarına, efsanevî Çakal Carlos’u (Muhammed Salim’i) bulmalarını ve serbest bırakılmasında aktif rol almalarını istedi. Sonraki yıllarda, avukatlar Carlos ile her hafta temaslarda bulundular ve onun analitik tahlillerini yayınladılar.

Ne söyleyeyim, onunla tanışmam büyük ölçüde avukat Güven Yılmaz’a bağlıydı.

Bugün, hastanenin duvarlarında, onlarca insan, Kumandanlarının sağlığına kavuşması için dua ediyorlar. Çocuklar, kadınlar, erkekler, yaşlılar ve gençler; haber bekliyorlar. Onunla ilgili herhangi bir haber…

Her halükarda Salih Mirzabeyoğlu önde gelen bir filozof ve savaşçıdır ve öyle olarak kalacak. Normalde, her zaman işlerimin nasıl gittiğini takip ederek selamını bana gönderiyordu. Ben duygusalım, bu yüzden hatırlıyorum.

Sağ olun, Kumandan!

Igor MOLOTOV

Not: Arkadaşım Çakal Carlos kitabının yazarı Rus gönüldaşımız Igor Molotov’un Kumandan’a ithafen kaleme almış olduğu yazı.

Rusça:

Сегодня свой день рождения отмечает команданте Салих Мирзабейоглу, духовный лидер турецкого освободительного движения IBDA.

К сожалению, в эти дни Мирзабейоглу находится в крайне тяжелом состоянии. По некоторой информации врачи диагностировали смерть мозга.

В июле прошлого года у меня была запланирована встреча с ним, но в последний момент он покинул Стамбул и уехал в ущелья.

Тогда на ум пришел полковник Каддафи, который запросто мог самоустраниться от решения дел и поставить бедуинский шатер в пустыне.

Там Каддафи писал стихи и свою знаменитую “Зеленую книгу”. У входа в шатер сидели только грубые красотки из личной охраны.

Мирзабейоглу знают в Турции не только как одного из выдающихся политических лидеров, но и как философа. В один из моих визитов Али Осман Зор, нынешний руководитель IBDA, подарил его книгу на английском.

В девяностых команданте был приговорен к смертной казни, которую впоследствии заменили на пожизненное заключение. Его обвинили в создании вооруженного сообщества и подготовке госпереворота.

Известно, что силовики его организации участвовали в войне в Персидском заливе на стороне Саддама Хусейна. Хусейн высоко оценил тогда самоотверженность турецких добровольцев.

Уже в нулевых Салих Мирзабейоглу быль выпущен из тюрьмы по решению Реджепа Эрдогана. Бывший смертник и президент пробеседовали больше часа. О чем? – Неизвестно.

Зато известно, что в 2005 году, команданте попросил своих соратников адвокатов разыскать легендарногоо Карлоса Шакала (Carlos Muhammed Salim) и принять деятельное участие в его освобождение. Последующие годы адвокаты еженедельно поддерживали связь с Карлосом и публиковали его аналитику.

Что говорить – мое знакомство с ним произошло во многом благодаря адвокату Güven Yılmaz.

Сегодня у стен госпитали многие десятки людей читают дуа о здоровье своего командира. Дети, женщины, мужчины – пожилые и нет – ждут новостей. Любых.

В любом случае, Салих Мирзабейоглу был и остается выдающимся философом и борцом. Заочно он всегда спрашивал как мои дела и передавал привет – я сентиментален, потому помню.

Держись, команданте.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d