SARI YELEKLİLER: GERİ DÖNERSEK FRANSA ÖLÜR!

SARI YELEKLİLER: GERİ DÖNERSEK FRANSA ÖLÜR!

Bu cumartesi on beşinci kez –hem de sayılarını arttırarak– küresel çetenin çarkına çomak sokmak üzere sokaklara çıkan Sarı Yelekliler, ülke genelinde 50.000 kişiyle yaptıkları eylemle kesinlikle geri adım atmayacaklarının ve bu senenin Avrupa için “gerginlik” yılı olacağının sinyallerini verdiler. Malûm sarı renk “dikkat, ihtar” mahiyetinde anlaşılır ve yine Kumandan’dan, çocuklardan Allah’la ilgili resim yapmaları istendiğinde, çocukların yaptıkları esimlerde “balık” motifinin çokluğu ve sarı rengin yoğunluğu dikkat çekiyor. Balığın, “mahi” kelimesiyle söylenişi yanında, “mahi”nin “küfürleri yok eden” mânâsına Allah Resûlü’ne sıfat oluşunu da öğrenmiştik…

Bu estetik plân çerçevesinde Sarı Yelekliler birçok tedaiye yol veriyor…

 

Biz dönelim aktüel plâna…

 

Ağız birliği yapmış gibi Avrupa medyası suspus ve yeterli bilgi vermemekle birlikte karalama kampanyasına devam ededursun, lokal sitelerden ve Sarı Yeleklilerin sayfalarından edindiğimiz bilgiler şöyle:

 

Cumartesi günü, olaylar başlamadan 20 Sarı Yelekli’nin tutuklanması işi alevlendirmiş ve birçok yerde yine sert çatışmalar olmuş.

 

Bazı haberlerde “Macron’da hatalı. Baskı ile ve zor kullanarak Sarı Yelekliler küçültülmek isteniyor!” denmesine rağmen yine Fransız Hükümetine yakınlık gösterilmesi ve polisin hâlâ “flashball” kullanması gerginliği gittikçe arttıracağa benziyor.

 

Geri adım atmamaya yeminli olan Sarı Yelekliler Avrupa Parlementosu’nda söz verilecek olan bir sözcülerini protesto edip, eylem kırıcı hiçbir girişime müsaade ve kabul etmeyeceklerini açıklamışlardı geçen hafta.

 

Daha yeni piyasaya sürülen ve Cyril Graziani ile Cécile Amar adlı yazarların imzasını taşıyan “Halk ve Başkan” isimli kitabın kamuoyunda ses getirmeye başlamasıyla Macron’un, aynı Sarı Yelekliler’in “Zenginlerin Başkanı” tabirine uygun bir görüntü çizdiği, Macron’un hatalarını kabul ettiği ama medyanın da hatalarını kabul etmesi gerektiğini söylediği, Aralık ayında Sarı Yelekliler’in saldırısını zor atlattığı ve Macron’un buna karşı “Beni ancak tek kurşun ile öldürebilirler, başka yolu yok” dediği ve Sarı Yeleklilerin Elysée Sarayı’na taş atması sırasında İçişleri Bakanlığı yetkililerinin “Devrilmemize ramak kaldı” diye paniklediği ve Macron’un “Cumhuriyet sarsılmaz” diye diğer yetkilileri teskin ettiği gibi birçok iddialar peşin sıra ortaya çıkmaya başladığını öğrendik.

 

Almanya’da küçük çaplı akaryakıt protestoları da Sarı Yelekler giyilerek devam etmekte. 

Nihan ÖZTÜRK – 26.02.2019

Adımlar AVRUPA

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: