SARI YELEKLİLER: SİSTEME KARŞI DEVRİM

SARI YELEKLİLER: SİSTEME KARŞI DEVRİM

Fransa genelinde onbinlerce kişi Sarı Yelekliler önderliğinde 27. kez protesto gösterilene devam etti.

 

Cumartesi günü Başkent Paris başta olmak üzere Toulouse ve Bordeaux şehirlerinde yoğun protestolar yaşanırken Fransız İnfo’nun haberine göre Reims şehrinde güvenlik güçleri ile göstericiler arasında sert çatışmalar yaşandı.

Protesto gösterileri Macron’un istifasına ve sisteme karşı olduğu gibi bu hafta ünlü Alman ilaç firması Bayer’in Fransa’daki bir alt kuruluşu olan ve insan sağlığına zararlı “pestisit” ürettiği bilinen Monsanto grubuna yönelikte gerçekleşti. Kısa zaman önce Monsanto grubu tarafından Fransız hükümeti ve sistemini eleştirenler ve muhaliflerin yer aldığı bir fişleme listesi hazırlandığı ortaya çıkmıştı.

 

RT haber ajansı Reims şehrinde yaşanan şiddetli çalışmalar esnasında yaralananlara müdahale eden seyyar sıhhiyecilerin bir kan testi sırasında Fransız güvenlik güçlerinin kullandıkları ve insanlara sıktıkları gazın içinde kana bulaşan siyanür tespit ettikleri belirtildi. Bunun yanında protesto gösterilerinin başladığından beri yüzlercesinin ağır 7000 üzerinde göstericinin yaralandığı, sıhhiyecilerin Fransız polisi tarafından engellendiği, 4500 kişinin tutuklandığı, BAC (Anti-Suç Tugayı) ve CRS (Cumhuriyet Muhafızları) birliklerinin göstericilere ve Fransız halkına karşı aşırı ve ölçüsüz şiddet kullandıkları bilgisi verildi.

Sarı Yelekliler, önümüzdeki Cumartesi günü için kendi sosyal medya hesaplarından gösterilere devam çağrısı ve mesajı verirken “sisteme karşı devrim” mücadelelerinden asla vazgeçmeyeceklerini belirttiler.

 

Nihan ÖZTÜRK – 20 Mayıs 2019

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: