JEOPOLİTİK DENGELER DEĞİŞİYOR: TÜRKİSTAN, DEVRİM KAPISININ ÖNÜNDE

Dünya değişiyor; NATO siyasî kriz yaşarken, önemli üyesi Türkiye artık NATO’ya ihtiyaç duymuyor. Trump’ın başkanlığıyla birlikte Amerika NATO’dan uzak durmaya çalışıyor. İngiltere, Avrupa Birliği‘nden ayrılıyor. Çin, Pakistan’la ittifak kuruyor, stratejik bir müttefiklik geçmişe sahip Pakistan’la ABD arasında kriz yaşanıyor. Buna karşın Çin ve Rusya ile müttefik olan Hindistan, artık ABD ile siyasî ve askerî müttefiklik anlaşmalarına hazırlanıyor.

Bütün bu gelişmeler, bu yeni siyasî pozisyonların jeo-stratejik noktası ise Türkistan coğrafyası… Hâliyle pek yakın bir süre içerisinde Türkistan’da siyasî sarsıntılar baş gösterecektir…

Misâl Çin ve İran son yıllarda jeopolitik “ipek yolu” demir yolu proje ile Turkistan coğrafyasını kendi siyasî nüfuz alanı olarak kontrolü altına almaya çalışıyor. Hindistan ve ABD  bu projeye karşılık “CASA 1000” enerji projesi ve TAPİ doğal gaz projelerini realize etmeye çalışıyor. Bu hafta da ABD “ORTA ASYA YENİ STRATEJİ PROGRAMI”nı ilân etti… Rusya, Tacikistan ve Kırgızistan’da askerî üslerini güçlendiriyor.

Peki Türkiye’nin Türkistan’daki bu jeopolitik denge arayışı içinde yeri nerede? Başta Kırgızistan olmak üzere bölgede siyasî ve kültürel alan tamamen “FETÖ”cülerin kontrolü altında. Türkiye’nin siyasî ve kültürel nüfuz alanını işgal etmiş durumdalar…

Şunu ifâde etmek gerekir ki Adımlar Platformu’nun Kırgızistan’da tarihî bir yeri var. 2011-2013 yılları arasında Ali Osman ZOR bey “Taza din” siyasi kurucuları birisi olarak bölgede derin izler bıraktı. Ali Osman beyin tarihî, siyasî ve kültürel izini yansıtmak için (çünkü bu çok kıymetli tecrübeyi ihmâl etmek siyasî israfçılıktır) Kırgızistan’dan bir ünlü rejisör yönetmen sayın Rüstem Ataşev Adımlar Dergisi’ni ziyaret etti. Birkaç gün içerisinde ADIMLAR Tv için bir röportaj gerçekleştirilecek. Röportajda Taza Din Hareketi ve Ali Osman beyin o dönemde üstlendiği siyasî rolü; Kırgızistan’ın 2010 sarsıntılı devrim dönemi; hatalar ve başarılar; İBDA fikrinin Türkistan’da yaşanacak jeopolitik denge içerisinde oynayacağı rolü ve yeri.

Bunlar konuşulacak. Ve sayın Ataşev üzerinde çalıştığı projesini de bu röportajla açıklayacak… İBDA Fikriyatı, TAZA DİN hareketi ve Ali Osman beyi tarihî bir film üzerinden anlatmak için “Türkistan İBDA Yolu” projesini sunmak istiyor.

Dilmurat

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: