HUKUK DA YENİ SÜRECE UYACAK…

HUKUK DA YENİ SÜRECE UYACAK…

Biden’ın seçimleri kazandığı kabul edildikten sonra AKP’den farklı alanlarda yeni döneme uyum hamleleri veya işaretleri gelmeye başladı bile. Gerçi buna dair işaretler çok önceden verilmeye başlanmış, Burhanetin Duran, AKP’nin Biden’la da çalışabileceğini söylemişti. Şimdi de Biden’ın politikalarına uyum sağlamaya dönük somut adımlar atmaya başlamış oldular.

Berat Albayrak’ın istifa süreci yanında yeni bir çözüm süreci ile beraber demokratikleşme adımlarının atılacağın dair işaretler de var. Üç sente muhtaç hale gelen AKP iktidarı, Batılılardan istediği borcu alabilmek için bu adımları atmak, Batılılara şirin görünmek gerektiğinin farkında.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Ceza İşleri Genel Müdürlüğünce Ankara’da düzenlenen “Ceza Hukukunda Alternatif Çözüm Yolları Sempozyumu”ndaki konuşmasında, “Bırakın adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun” demiş devamında, “Yargı konjonktüre, birilerinin dediğine bakmaz. Yargı dosyaya, vicdanına, hukuka, Anayasa’ya bakar. Bizim beklentimiz budur” şeklinde bir açıklama yapmıştı. Bu açıklamayla paralel olarak kimi avukatlar son birkaç gündür hakimlerin -yerli ve milli zamanlarında- AKP’nin hoşuna gitmeyecek cesur kararlar aldığını söylemekteydi. Bu beklenmedik kararlar konuşulurken, HSK’nın Osman Kavala davası ile ilgilenen hakim ve savcıların isimlerini acele olarak talep ettiği haberleri yayıldı.

Gerçi HSK bunun rutin bir uygulama olduğunu açıklamak zorunda kaldı ama bu rutin uygulamalardan niçin daha önceleri haberimizin olmadığı da izaha muhtaç.

Her yeni gelen Amerikan yönetimiyle uyum içerisinde olma becerisini gösteren Erdoğan’ın bu yeni döneme de uyum göstermesi beklenirken, aynı uyumluluğu etrafındakiler gösterebilecek mi, bu süreçte neler yaşanacak takip etmeye ve sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: