SİLÂHLI DİRENİŞ ÇAĞRISI AKABİNDE ABD ÜSSÜ FÜZELERLE VURULDU

SİLÂHLI DİRENİŞ ÇAĞRISI AKABİNDE ABD ÜSSÜ FÜZELERLE VURULDU

Suriye’nin Deyr ez-Zor ilindeki aşiretler, bir konferans düzenleyerek yabancı güçlerin işgâline karşı silahlı direniş çağrısı yaptı.

YDH’nin verdiği habere göre, Lübnan’dan yayın yapan el-Meyadin televizyonunu Deyr ez-Zor ilindeki aşiret liderleri, pazartesi günü bir konferans düzenleyerek Suriye devletine ve ordusuna bağlılıklarını bildirdi.

Habere göre başta Amerika olmak üzere Suriye topraklarındaki yabancı güçlerin askerî varlığına karşı milliyetçi vurguların öne çıktığı konferansta işgalci güçlere karşı silâhlı direniş çağrısı yapıldı.

Konferansın sonuç bildirinde Amerika ve Türkiye’den “işgâlci güçler” diye söz edildi ve “işgâlcileri ve onların piyonlarını Suriye topraklarından çıkarmanın tek yolu silâhlı direniştir. Suriyeli aşiretler, işgâlci güçlerin bulundukları bölgelerdeki aşiretlere silâh ve lojistik destek vermeye hazırdır” denildi.

Sonuç bildirisinde ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Aşiretler, Suriye’nin temelini oluşturmaktadır. Birbirinin yanında Suriye topraklarının bütünlüğünü ve milletin birliğini savunmaktadır. Suriyeli aşiretler, ülke topraklarının işgalcilerden kurtarılması için Suriye ordusuna yardım etmeye hazırdır.”

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’e bağlılık ifade edilen sonuç bildirisinde siyonist rejimin ve Amerika’nın Suriye topraklarına yönelik saldırıları mahkum edildi ve Amerika’nın Suriye’nin Irak’la olan bağlantısını kesmeye çalıştığı vurgulandı.

Bu açıklamanın hemen akabinde Deyr ez-Zor bölgesinde bulunan ABD askerî üssü füzelerle vuruldu. Eylem neticesi 2 Amerikan askeri yaralanırken, ABD askerleri bölgede alarma geçti.

Bölgedeki güvenilir kaynaklardan edinilen bilgilere göre Suriye Kuzeyindeki Deyr Er Zor kentinin kuzey kırsalında yer alan Koniko doğalgaz yatağındaki ABD üssüne menşei belirsiz füzeler fırlatıldı. Saldırı sonucu 2 Amerikan askeri yaralanırken, ABD askerleri bölgede alarma geçti. Saldırının Deyr Er Zor kentinde bulunan İran’a yakın milisler tarafından yapıldığı öne sürülürken, Koniko bölgesinde DSG güçleri de ABD askerleriyle birlikte bulunuyor.

ABD Suriye kuzeyinde petrol bölgelerinde varlık gösteriyor. ABD’nin Suriye’de 300 askeri olduğu belirtilirken, askeri üsleri petrol bölgelerinde bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: