ÇALIŞANLAR FABRİKAYA EL KOYDU

Fransa’nın kuzey batısındaki Morbihan bölgesinde, otomotiv devi Renault Group’a ait bir fabrikada çalışanlar, fabrikayı ablukaya alarak, yöneticileri alıkoydu.

En büyük hissesi devlete ait Renault şirketi, Morbihan bölgesine bağlı Caudan kentindeki Fonderie de Bretagne fabrikasını satma kararı aldı.

Yaklaşık 350 çalışan ve aileleri, fabrikanın satılmasıyla işlerinden olacakları gerekçesiyle karara karşı çıkarak, sabahtan itibaren fabrika giriş ve çıkışlarını kapattı.

İşçiler fabrika yöneticilerini rehin aldı.

Genel İş Konfederasyonu (CGT) işçi sendikasının temsilcilerinden Mael Le Goff, basına yaptığı açıklamada, taleplerin karşılanana kadar kimseyi serbest bırakmayacaklarını belirtti.

Renault’dan yapılan açıklamada, çalışanların eylemi ve 7 yöneticinin alıkonulması kınandı.

Fabrikaya yönelik ablukanın bir an önce kaldırılması, rehin tutulan yöneticilerin serbest bırakılması çağrısı yapılan açıklamada, çalışmaya devam etmesi ve çalışanların işlerini kaybetmemesi için fabrikayı satın alacak müşteri arayışının sürdüğü kaydedildi.

Şirket, mart ayı sonlarına doğru, tasarruf planının bir parçası olarak satma kararını duyurmuştu.

Ekonomi, Çalışma ve Sanayi bakanlıkları ile şirket temsilcilerinin dün yaptığı toplantıda, çalışanların işlerinin korunması için kurtarma fonu oluşturulacağı bildirildi. Fabrika çalışanları, bu fonun çalışanları yeniden sınıflandırarak işlerinden atmayı planladığını savunuyor.

Kapitalist-Liebralist sistem, dünyanın her yerinde krizlerin faturasını gelir seviyesinin en altında yer alan çalışanlara ödeterek kendini kurtarmaya çalışırken, bu süreçte zenginlerin daha da zenginleştiklerine şahit oluyoruz.

Fransız işçilerin aç kalmamak adına işlerine sahip çıkmaları İslâm ahlâkı ile birebir örtüşmektedir. Selâm olsun… Diğer yandan Allah’ın bahşettiği o güzelim yeşilliklere bürülü Rize’de dağlarının özel müsaadelere mazhar bir holding eliyle taş ocağı yapılmasına karşı mücadele eden köylülerimize de selâm olsun. Cezaevlerinde ve dışarıda zulme, işkencelere, haksızlıklara, zorbalıklara karşı direnen tüm mazlumlara, hak mücadelesi veren tüm yiğitlere, hepsine birden selâm.

Zulmü kim yaparsa yapsın, zalimdir. Zulme karşı kim direnirse, haklıdır. ADIMLARımız, her daim hak ve haklının yanındadır.

ADIMLAR Haber

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d