DİLMURAT’IN ŞEHADETİ VE MEVLİD KANDİLİ BULUŞMASI

ADIMLAR Dergisi Orta Asya Temsilcisi gönüldaşımız Abdibâki Uulu Dilmurat Yvasev’in şehâdetinin 40. günü vesilesiyle buluştuk…

17 Ekim 2021 Pazar günü gerçekleşen buluşmamızın Mevlid Kandili gibi bir geceye de denk gelişiyle bereketlenen buluşmamızda Kur’an tilaveti yapıldı… Duânın ardından programın ev sahibi olan Kırgız hanım gönüldaşlarımızın hazırladığı Kırgız yemekleri katılımcılara ikram edildi…

Kırgızistan Ene Meken Partisi Başkanı Gülşah İsakova ve yardımcılarından Zarifa hanımefendinin hazırladıkları yemeklerin ikramından önce Genel Başkanımız Ali Osman Zor, şehidimiz Dilmurat hakkındaki düşüncelerini kısaca paylaştı ve Gülşah hanıma söz verdi.

Dilmurat’ı henüz bir senedir tanımış olduğunu ve tanıştıktan kısa bir süre sonra Türkiye’den Ali Osman beyle tanıştığını ifâde eden İsakova, Dilmurat’ın Türkistan coğrafyasındaki bütün ülkeler başta olmak üzere dünya çapında bir gazeteci olduğunu söyledi… 7 dil bilen Dilmurat’ın bu uluslararası gazeteci kimliği ve bölgedeki etkinliği sebebiyle gittiği hemen her ülkede dikkatle takip edildiğini ifâde eden İsakova, bunun temel sebebinin onun güçlü karakteri ve ideolojik kimliği olduğunu vurguladı. Dilmurat’ın “ince kalpli ve sadelik içinde” bir hayat sürdüğünü ve bu karakterinin kendilerini çok etkilediğini söyleyen gönüldaşımız, Türk gönüldaşlarıyla tanışmalarına vesile olduğu için Dilmurat’ı hayırla yâd ettiklerini ifâde etti. Türkiye’de olduğu gibi Kırgızistan’da da sosyal ve siyasî gerilimin yüksek olduğunu, uzun yıllar emperyalist ülkelerin baskısı altında kaldıklarını ifâde eden Gülşah İsakova, Dilmurat’ın bağımsız ve millî bir vatan fikri ve en önemlisi bunun ideolojik temelleri ve siyasî diliyle kendilerini tanıştırdığını da sözlerine ekledi. Bu noktada Ali Osman Zor’a teşekkürlerini ifâde eden Gülşah hanım, Türkiye’de değerli eşi ve ailesi başta olmak üzere tanıştırdığı arkadaşlarıyla birlikte daima yardımcı olduğunu, Kırgızistan’da mağdur olan Kırgızların durumuna göz yummadan elinden gelen yardımı yaptığını sözlerine ekledi.

Kırgız anneleriyle birlikte büyük bir topluluk olduklarını hatırlatan Gülşah İsakova, Kırgız nesillerine ilim ve terbiyeyi, edep ve ahlâkı veren annelerin sorumluluk alıp bütün Kırgızistan’ın geleceği için harekete geçtiğini vurguladı. Dilmurat’ın yönlendirmesiyle bu mücadeleye başladığını ifâde eden Gülşah hanım, kendisinin de bir anne olduğunu, evinde oturup torunlarını sevip yetişmeleriyle ilgilenmekle yetinebileceğini söyledikten sonra, Kırgız analarının içinde bulundukları korkunç mağduriyetleri görüp meydanlarda mücadele etmeyi seçtiğini hatırlattı.

“Her şey Allah’ın izniyle olur!” hakikatini vurgulayan gönüldaşımız; “bu ölçüyü söyleyip eli kolu bağlı oturmaktansa, hakikat için sabırla çaba gösterip Dilmurat ağabeyimizden devraldığımız mücadeleyi hedefine ulaştırmak için çaba göstermeye devam edeceğiz. Elbette mutlu sona ulaşacağız.” dedikten sonra teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı

Gülşah hanımın hissiyatına ve konuşmasına mukabil teşekkürlerini ifâde eden Ali Osman Zor, “Dilmurat sonrası”na dair fikir alışverişinde bulunmak için Türkiye’de bulunan Kırgız gönüldaşlarımız için duâ talep ettikten sonra; Kırgızların mücadele gösterirken yaşattıkları samimiyetin, Türkiye’ye nisbetle daha fazla ve hasbî olduğuna dikkat çekti. Türkiye’de hemen her imkâna sahip olan insanlara karşılık, imkânsızlıklar içerisindeki bir coğrafyada mücadele yürüten Kırgız gönüldaşlarımızın “her ân zaferi elde edebilecekmiş gibi” ve bu motivasyonla adımlar attıklarını ifâde etti. Kuş uçumu 5000 kilometre ötede olan Kırgızistan’ın hemen bütün iri devletlerin hedefinde olduğunu hatırlatan Zor, Kırgızistan ve Türkistan coğrafyasının bizim coğrafyamız olduğunu ifâde ederek, kardeş ülkelerin içinde bulundukları zorluklara sırt çevirmemizin söz konusu olamayacağını vurguladı. 2,5 sene kaldığı Kırgızistan coğrafyası etrafındaki tecrübelerini kısaca aktaran Ali Osman Zor, Dilmurat ve onun şahsında şehidlerimize rahmet dileyerek sözlerini sonlandırdı.

Okunan Kur’an, yapılan duâ ve söz konusu konuşmaların ardından katılımcılara Kırgız yemekleri ikram edildi.

“Âlemlere Rahmet Olan” Allah Resûlü’nün tebliğ ve telkin ettiği Mutlak Hakikat’i hayata hâkim kılmanın Türkistan coğrafyasında mücadelesini verirken şehîd olan gönüldaşımız Dilmurat’ın nezaretinde ve şehadetinin 40’ının Mevlid Kandili’ne tevafuk etmesinin bereketiyle; hedefe doğru adımlar atmaktan geri bırakmasın Allah!

ADIMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: