EKONOMİ NE OLACAK? TEK ÇARE …….!

Herkes ekonomi konuşuyor. Doğal olarak biz de konuşuyoruz. Ekonominin uzmanlığı olduğunu ve olması gerektiğini reddetmiyorum, ama bir de onun düşeş bir tarafı vardır. Nasıl diyor siz emlakçılar, “kupon” bir tarafı vardır. Ekonomiyi herkes bilir, hem de herkes herkesten daha iyi bilir. İşte ben de öyle herkesin bildiği kadar bildiğim için konuşuyorum. Yoksa siz uzmanları dinlemeyi tercih ederseniz, belki de daha iyi olur.

Ben ısrarla ve inatla şunu söylüyorum: Bu düzen bozuk bir düzendir. Ekonomisi, siyaseti, hukuku, kültürü, ahlâkı, sanat değerleri, her şeyiyle… Hem de o kadar bozuktur ki, bu düzen içinde iyi bir şey görürseniz o tesadüftür veya geçicidir veya aldatıcıdır. Kötü düzende iyi şeyler sadece kötülüğe mahkûm olarak bulunur. Ona hâkim olduğu takdirde o zaten iyi bir düzen olur; hiç olmazsa olma yoluna girer.

Benim kanaatimce bu düzen, ileriliğin ve olgunluğun en kâmil anlamlarını kuşatacak biçimde, İslamîleşmelidir. İşte o zaman ekonomisiyle, hukukuyla, siyasetiyle, kültürüyle, ahlâkıyla iyi olabilir. Eğer İslamîleşmeden iyi olmanın yolunu ararsa, bazı yönleriyle belki yine bulabilir; ancak bir çok yönüyle de yolunu kaybetmesi mukadderdir. Sözgelimi Batı dünyası, iyi olmak için, alt tabakayı alkol ve seks çılgınlığı arası bir sersemliğin batağına mahkûm etmek ihtiyacındadır. Onları bireyselliğinin yalnızlığına, yalnızlığının ıssızlığına terk etmek zorundadır. Bir toplumu oluşturan bireyler arası bağlar ne kadar gevşer, insan ilişkileri ne kadar sunîleşirse, üst tabaka kendini o kadar egemen hisseder. Aşağıya gururla bakar ve “iyi benim, kötü olan sizsiniz. İyi olmak için benim ayaklarıma ulaşmaya çalışın” der.

Fertle toplum arası üstün muvazene, ancak İslamîleşmekle mümkündür. Tabiî ki İslamîleşmenin karikatürüyle değil; istismarıyla hiç değil… Kelimenin gerçek anlamıyla, hani o filozofun dediği, “insandan üstün insana bir geçiş, bir köprü” anlamıyla İslamîleşme… Yoksa ferdin ayrı, cemaatin ayrı bir ucubelik belirttiği vasatta İslamîleşmenin mânâsı kalır mı?

Gelgelelim, siz böyle büyük bir rüya görmüyorsunuz. Küçük rüyaları iyi sanıyorsunuz. Dünyanız küçük olduğundan… İşte dolar biraz geriledi, 10 gün önceki seviyesine düştü, acaba zamlar da geri alınır mı? Alınmaz. Öyle filmi geri sarar gibi alınır mı? Elektriğe, doğalgaza, suya yapılan zamlar geri alınacak mı ki, marketler zamlarını geri alsın? Sadece doların düşmesiyle bitmiyor ki iş. Hadi diyelim alındı: Hepsi geri alındı. Dolar da 1 TL oldu. Korkarım size yine saadet yok: Hâlâ birisi atama bekleyecek, öteki adalet isteyecek, beriki haksızlığa uğrayacak, karı koca birbirini boğazlayacak, piyasada birine elini veren kolunu alamayacak, ahlâksızlık, çirkef, cinnet tabloları devam edecek.

Tek çare İslâm inkılâbıdır.

Selim GÜRSELGİL – Adımlar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d