İSRAİL SAVUNMA BAKANI GANTZ ZİYARETİNİN PERDE ARKASI

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz’ın Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı görüşmenin arka planı İsrail basınına sızdırıldı.

Erdoğan-Gantz görüşmesi akabinde detaylı açıklama yapılmamıştı. İsrail kaynaklarına yapılan sızdırma ile ilgili olarak da Türk hariciyesinden bir yalanlama gelmedi.

GANTZ’IN CÜRETİ

Gantz’ın Erdoğan’dan Türkiye’de yaşayan Hamas liderleri ve İran’la ilgili taleplerde bulunduğu belirtildi.

İsrail gazetesi Yedioth Ahronot’a konuşan İsrailli güvenlik yetkilileri, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da katıldığı görüşmede Gantz’ın Erdoğan’dan “Türkiye topraklarındaki Hamas liderliğinin yasaklanmasını talep ettiğini” söyledi. Buna göre Gantz, Türkiye’deki Hamas liderlerini işgal altındaki Batı Şeria’daki “terör saldırılarını koordine etmek ve fonlamakla” suçladı.

Şu kullanılan üsluba özellikle dikkat… Yahudi terörist geliyor, işgâl ettikleri topraklarda bağımsızlık mücadelesi veren mücahidleri terörist diye suçluyor ve mücahidleri susturmak için destek istiyor.

Bu terör elebaşı bu cüreti nereden alıyor? Kim veriyor?

TALEPLER BİTMİYOR

İsrailli yetkililere göre Gantz Erdoğan’dan İran’a bir mesaj iletmesini de istedi. Buna göre Gantz, “İsrail’in başta Lübnan’daki Hizbullah olmak üzere, İran’ın bölgedeki destekçilerine Suriye üzerinden silah gönderilmesine göz yummayacağını” söyledi.

Gantz’ın ayrıca “İran’ın terör faaliyetlerini bertaraf etmek ve iki ülke arasında ortak bir iletişim ekseni kurmak için” Türkiye ile güvenlik işbirliği istediği belirtildi.

AKP’NİN İSRAİL’DEN İSTEKLERİ: SİLAH SATIŞI VE AMERİKA İLE ARAYI YAPMASI

Yetkililer, Türkiye’nin, İsrail savunma sektöründen İsrail yapımı silah sistemleri ve teknoloji alımını yeniden başlatmak istediğini, aynı zamanda İsrail’le ilişkilerin yeniden tesis edilmesi sonrası ABD’yle ilişkileri de daha iyi bir seviyeye taşımayı amaçladığını ileri sürdü.

İSRAİL’DEN AKP’YE TEŞEKKÜR

Ankara’yı ziyaret eden Gantz, Erdoğan’la programda olmayan bir görüşme gerçekleştirmişti. Gantz’ın görüşmede, “İranlı suikast timi” oldukları öne sürülen kişilerin Türkiye’deki İsrail vatandaşlarına suikast düzenlemeyi planladıkları iddiasıyla gözaltına alınması için Erdoğan’a teşekkür ettiği belirtildi.

Gantz, Akar’la ortak basın toplantısında da, “Bu yıl Türkiye’deki İsrail vatandaşlarına ve Yahudi halkına yönelik endişe verici sayıda tehdidi ortadan kaldırmayı başardık. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Bakan Akar’a ve bu hayati, hayat kurtaran iş birliğinde yer alan güvenlik kurumlarına müteşekkiriz” dedi. İsrailli bakan, Türkiye’yle işbirliğinin artırılması için yetkililere talimat verdiğini de ekledi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: