STEİNMEİER: RUSYA AVRUPA İÇİN BİR TEHDİT

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanacak en “tehlikeli” 10 yıla girildiğini söylediği konuşmasından bir gün sonra, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Moskova’nın Ukrayna’yı işgâlinin Avrupa’yı güvensizlik dönemine sürüklediğini söyledi.

Alman siyasetinin sosyal demokrat kanadından gelen ve Moskova’yla daha yakın ekonomik bağlar kurulmasından yana olan Steinmeier, Rusya’nın 24 Şubat’ta başlayan Ukrayna işgalinin bu umutları yıktığını kaydetti.

Eski Sovyetler Birliği lider Mihail Gorbaçov’un “ortak Avrupa yuvası” hayaline atıfta bulunan Steinmeier, “Bugünün Rusya’sına baktığımızda eski hayallere yer yok” dedi.

“Rusya aynı zamanda Almanya’da bizi başka bir zamana, üstesinden geldiğimizi düşündüğümüz bir güvensizliğe sürükledi: savaşın, şiddetin ve kaçışın damgasını vurduğu, savaşın Avrupa’da bir orman yangınına dönüşmesinden endişe edilen bir zamana” diyen Steinmeier, daha zor ve çetin yılların geldiği uyarısında bulundu.

Rusya’ya karşı Avrupa’nın aldığı yaptırım önlemlerine katılan ve Ukrayna’ya silah gönderen Almanya, topraklarına bir milyondan fazla Ukraynalı mülteci kabul etti.

Rusya’nın doğalgaz tedarikinde kesintiye gitmesi de bu kış Almanya’da enerji sıkıntısının ortaya çıkma olasılığını güçlendirdi.

Dün Moskova’da düzenlenen bir konferansta konuşan Putin, Batı’yla nükleer yüzleşme olasılığını ciddiye almadı; ancak Batılı liderleri, Ukrayna’daki savaşı kışkırtmakla suçladı.

Batı’nın dünyadaki egemenliğinin sonuna gelindiğini söyleyen Putin, ”Önümüzde büyük olasılıkla 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en tehlikeli, en öngörülemez ve aynı zamanda en önemli 10 yıl var” dedi.

VOA Türkçe

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d