İSLÂM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATINDAN KOMİK ÇAĞRI: İSRAİL HAPİSHANELERİNDEKİ FİLİSTİNLİLER İÇİN HAREKETE GEÇİLMELİ

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), uluslararası kuruluşları, başta kanser hastası Nasır Ebu Hamid olmak üzere İsrail hapishanelerindeki Filistinli hasta, yaşlı, çocuk, kadın ve idari tutukluların derhal serbest bırakılması için harekete geçmeye çağırdı.

İİT’den yapılan yazılı açıklamada, İsrail hapishanelerindeki binlerce Filistinlinin keyfi uygulamalara tabi tutulduğu, temel haklar ve tedavi hakkından mahrum bırakıldığı belirtildi.

Kanser hastası Filistinli mahkum Ebu Hamid’in kötüleşen sağlık durumundan derin endişe duyulduğu kaydedilen açıklamada, uluslararası kuruluşlara Ebu Hamid ve Filistinli hasta, yaşlı, çocuk, kadın ve idari tutukluların serbest bırakılması için harekete geçme çağrısı yapıldı.

Esirler Cemiyeti, 1967’den bu yana İsrail hapishanelerinde hayatını kaybeden 231 Filistinliden 73’ünün ölüm nedeninin “tıbbi ihmal” olduğunu kaydetmişti.

*

İşgâl ve terörist İsrail ancak zor ve güçten anlar ki, aslında Uluslar arası ilişkiler denilen şeyin özü de budur.

Diğer yandan ahalisi müslüman olan ülkelerin liderleri, İsrail’le normalleşmek, anlaşmak için sebilhane bardağı gibi dizilmişlerken, İİT bu çağrıyı kime yapıyor?

Dolayısıyla yapılması gereken esas çağrı, öncelikle, ahalisi müslüman olan ülkelerin başında olup da İsrail karşısından sebilhane bardağı gibi dizilenlerden kurtulmak olmalı. İnsan önce kendisini kurtarmış olmalı ki başkasını kurtarması sözkonusu olabilsin.

Kumandan Mirzabeyoğlu’nun bu mevzudaki ihtarı: Başımıza gelenler bizim adam olamadığımızdan.

Suçu başkasına atmaya, olamayışımızın sebeplerini dışarıda aramaya gerek yok. Dış güçleri vs suçlayıcı tavır, kendi kendimizi kandırmaya dairdir. Adam olmak, lâyık olmak, ve lâyık olduğumuz yönetimleri talep etmedikçe, kendimize hayrımız yok ki ümmete ve insanlığa hayrımız dokunabilsin.

Dava, ne olmak ve nasıl olmak sorularına verilecek sistem çapında cevapla başlar ve oluş da bu sistematiğe göre gerçekleşebilir. Ne olmamız, nasıl olmamız gerektiğine dair sistem çapında cevabı olmayarak arzı endam edenler, bu davanın sahte kahramanlarıdır.

Alâddin Bâki AYTEMİZ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: