ABD’NİN SURİYE’DEKİ PLÂNLARINI BOZACAĞIZ!

LAVROV: Kürtler, ‘böl ve yönet’ taktiği uygulayan ABD’nin gazına geliyor. ABD’ye güvenilmez.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, önceki gün katıldığı Primakov Okumaları Formu’nda yaptığı konuşmada Rusya’nın Türkiye ve Suriye’nin güvenlik sorunlarını diyalog yoluyla çözmesine ilgi duyduğunu, iki ülke arasındaki diyaloğun yeniden başlaması için ön koşulların oluşmak üzere olduğunu söyledi. Lavrov, ABD’nin, Suriye’nin kuzeyinde YPG’yi desteklediğini ve bağımsız bir Kürt devleti kurulmasını istediğini belirtti.

“Suriye, 2011 Arap Baharı ile başlayan ve devam eden süreçte jeopolitik siyasî oyunlara kurban ediliyor.” diyen Lavrov, Suriye’de, Suriye yönetiminin davet ettiği ve davet etmediği yabancı devletlere ait silahlı güçlerin bulunduğuna, Rusya, Türkiye ve İran’dan oluşan Astana üçlüsünün Suriye’nin toprak bütünlüğü ile ilgili tutumlarını yinelediklerine dikkat çekerek, “Türkiye ile Suriye arasında yürürlükte olan Adana Anlaşması temelinde bu iki ülkenin, ön koşulların artık oluşmaya başladığını düşündüğüm diyaloğu yeniden başlatarak Suriye yönetiminin kabul ettiği Türkiye’nin meşru endişelerini dikkate alarak sınırda güvenliğin sağlanması ile ilgili somut sorunları çözmesine ilgi duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Lavrov, “Suriye’nin toprak bütünlüğüne herhangi bir saldırı olmaması için kararlılıkla çabalayacağız” vurgusunu yaptı.

Türkiye ile Rusya arasında İdlib’teki Gerginliği Azaltma Bölgesi anlaşmasının sürdüğünü, fakat söz konusu anlaşmaların tamamının şimdilik uygulanmadığını ifade eden Lavrov, “Türk meslektaşlarımız da bunu kabul ediyor ve zorlukların üstesinden gelineceğine dair taahhütlerde bulunuyor” dedi.

SDG ve YPG’nin Türkiye tarafından düşman ve terör örgütü olarak kabul edildiğinin altını çizen

Lavrov, bunların, Amerika’nın bölgeyi yasa dışı işgâli çerçevesinde ABD’nin himayesinden varolabildiklerini ifade ederek, “Amerikalıların Kürt ayrılıkçılığını desteklemesi Türkiye’yi de endişelendiriyor. Bu, Kürtlerin azınlık olarak bulunduğu diğer ülkeleri de endişelendiriyor.” derken Suriye hükümeti ile YPG arasında diyaloğun sağlanmasından yana olduklarını, bunların, ayrılıkçı eylemleri benimsemekten vazgeçmesi gerektiğini ama ABD’nin onları himaye edip kışkırtarak bunu engellediğini vurgulayarak, “Amerikalılar, Rusya’nın bölünmesinden yana oldukları gibi, Kürtlerin bağımsız bir devlet kurmaları için koparılmasından da yana. Bu, Amerikalıların uzun zamandır benimsediği ‘böl ve yönet’ çizgisidir. Onlar, Suriye Demokratik Güçleri’nin Kürt liderlerini Şam ile diyalog kurmalarından vazgeçiriyorlar. Maalesef, bu Kürt oluşumlar, Amerikalıların güvenli ortak olduğuna inanıyor.”

Astana üçlüsü olarak Suriye’nin toprak bütünlüğünü bozacak unsurlara karşı sert şekilde müdahale edeceklerini belirten Lavrov, “Bu bağlamda, Türkiye ile Suriye arasında yapılan ve geçerliliğini koruyan Adana Anlaşması kapsamında, Türkiye’nin endişelerinin dikkate alınması doğrultusunda, bu iki ülkenin diyaloğu yeniden sağlaması yoluyla sınırda güvenliğin sağlanması ile ilgili sorunları çözmesinden yanayız. Görünüşe göre bunun için ön koşullar oluşuyor” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: