MACAR ORDUSUNDA DARBEYE KARŞI NATO’CU SUBAY TEMİZLİĞİ

Macaristan’da sık sık NATO ve AB ile karşı karşıya gelen Başbakan Viktor Orban ve hükümeti, NATO yanlısı 170 general ve subayı tasfiye etti.

Macaristan Savunma Bakanı Kristof Szalay Bobrovniczky, tasfiye planının mimarı oldu. NATO’ya karşı şüpheci ve muhalif tutumu ile tanınan Macar Savunma Bakanı Bobrovniczky, 45 yaşındaki 170 generali ve subayı emekliye ayırdı. Bu subayların tamamının NATO’da görev aldığı ve NATO yanlısı olduğu belirtildi.

Viktor Orban hükümetinin NATO yanlısı bir darbe girişimi istihbaratını aldığı ve önlem amacıyla tasfiye yoluna gittiği temizliğin sebebi olarak gösteriliyor.

Telex gazetecileri ise, Viktor Orban’ın NATO’dan ayrılma yolunu dahi seçebileceğini ima etti.

MACARİSTAN EŞCİNSEL EVLİLİĞE EVET DEMEYİNCE BATI İLE İLİŞKİLER GERİLDİ

Macaristan’da geçen yıl yapılan seçimlerde yüzde 54 oy alan Viktor Orban, tek başına iktidar oldu. Viktor Orban, George Soros’un ve Avrupa Birliği’nin seçimlere müdahale ettiğini öne sürdü.

Daha sonra eşcinsel evliliği yasallaştırmayan Macaristan, Avrupa Birliği tarafından tehdit edildi. Sürecin sonunda eşcinsel evliliğe izin vermeyen Macaristan’ın bazı AB fonları donduruldu.

Viktor Orban, ülkesinde NATO yanlısı subaylar tarafından bir askerî darbe veya muhtıra verilmesi ihtimalinden endişe duyuyordu.

Rusya – Ukrayna Savaşı’nda birçok defa AB yardımlarını veto eden Macaristan, finansal tehditler sonucunda Rusya’ya uygulanan yaptırımlara katıldı ama enerji alanındaki yaptırımlardan uzak durdu.

Rusya ile diplomatik temaslara devam eden Macaristan, silah alımında Türkiye ve Rusya’ya kayma mesajı verdi, Türkiye’den zırhlı araç alımında bulundu.

Macaristan, son olarak AB’nin Ukrayna’ya yapacağı 500 milyon Euro’luk askeri yardımı veto etti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d