ADIMLAR PLATFORMU OLARAK İKAZ EDİYORUZ: HAİTİ ÖRNEĞİNİ UNUTMAYIN!

ABD donanmasının USS George HW Bush adlı uçak gemisini ve bu gemiyi korumakla görevli donanma gücünü Türkiye’ye göndermesi yoğun tepki çekti.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre emekli Deniz Kurmay Albay Ali Türkşen “Savaş gücüyle deprem desteğine gelinmez” dedi.

Türkşen, “Uçak gemisi tek başına dolaşan bir unsur değil. Yanında onu koruyacak diğer elemanlar da geliyor. ABD’nin çok iyi niyetle yardım sağlayacağını düşünmüyorum. Yarın öbür gün bir bahane bularak ‘Bu bölgede güvenlik zafiyeti var, biz de size NATO gücü olarak yardımcı olacağız’ şeklinde bir girişimde bulunarak olayı olmadık bir tarafa çekebilirler” dedi.

AKUT kurucu başkanı Nasuh Mahruki: “Değerli Dostlar, büyük acımızın üstüne bir Amerikan Uçak Gemisi ile yardım gelmesi doğru bir şey değil. Yardım böyle yapılmaz. Uçak Gemisi’nin çok farklı sembolik anlamları vardır. Bizim şu anda samimiyete ihtiyacımız var, gösterişli ve amacı belirsiz mega askeri desteğe değil.”

Biz de Adımlar Platformu olarak, uyarıyoruz: ABD geçmişte Haiti’deki depremi fırsat bilerek bu ülkeye 20.000 asker çıkarmış ve bölgede işgalci faaliyetler gerçekleştirmişti ( bkz https://www.ntv.com.tr/dunya/abd-haitiyi-isgal-mi-ediyor,-jfZNCbDMES4PvAB4rZAjg

Haber metnin bir kısmı şu şekildedir:

27 Ocak 2010

“Şili’nin Haiti Büyükelçisi Marcel Young, depremin vurduğu Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’te bulunan Amerikan birliklerinin aşırı güç gösterisinde bulunduğu ve saldırgan tutum içinde olduğu iddiasıyla eleştirdi.

Young, El Mercurio gazetesine verdiği demeçte, ”ABD, uluslararası havaalanını kontrol ediyor ve ilaç ve insani yardım yüklü 4 uçağı yolundan alıkoydukları söyleniyor. Kendi ölçütlerini dayatmış durumdalar, kendi uçakları ilk sırada iniyor, diğer ülkelerinki daha sonra” ifadesini kullandı.

Amerikan askerlerinin Haiti’nin egemen bir ülke olduğunu unuttuğunu ve gereksiz bir saldırgan tutum içinde bulunduklarını belirten Büyükelçi, ”Kontrol kulesinin yıkıldığını ve insani yardım almanın mümkün olmadığını düşünecek olursak hava trafiğini yoluna sokmak için yaptıkları tabi ki olumlu, ama askeri varlıkları ve güç gösterileri aşırı” dedi.

ABD’nin, 12 Ocakta’ki depremin ardından yardım faaliyetleri için adaya 20 bin asker göndermesi üzerine, başta Venezuela ve Küba olmak üzere birçok bölge ülkesi, ABD’yi askeri olarak adayı işgal etmekle suçluyor. Bu iki ülkeye son olarak Fransa ve İtalya’da katılmış durumda.”)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: