AVRUPA, UKRAYNA YÜKÜNÜ TAŞIMAKTA ARTIK ZORLANIYOR

Savaşın ilk günlerinde Ukrayna’ya açık çek kesercesine her türlü imkânı sağlayan Avrupa, zaman geçtikçe bu desteği kısmaya başladı.

Polonya, savaştan kaçan Ukraynalılara verdiği yardımları kısma yoluna giderken, Alman basınının duyurduğuna göre Alman demiryolları da Kiev’e ücretsiz insani yardım taşımayı durdurdu.

Alman Der Spiegel dergisinin kaynaklarına dayandırarak aktardığına göre, Alman demiryolu taşıyıcısı Deutsche Bahn’ın nakliye ve lojistik bölümü DB Cargo, Ukrayna’ya ücretsiz insanî yardım taşımayı durdurdu.

Deutsche Bahn ve Ulaştırma Bakanlığı’nın daha önce bu taşımaların ücretsiz olacağı sözü verdiğini hatırlatan dergi, haberinde “Spiegel’in demiryolu çevrelerinden öğrendiği kadarıyla bu destek kısa süre önce, başladığı gibi aniden sona erdi. 1 Ocak 2023 itibarıyla DB Cargo artık Ukrayna’ya ücretsiz nakliye hizmeti sunmayacak” ifadelerine yer verdi.

Dergiye göre, geçen yılın Şubat ayından bu yana DB Kargo, Ukrayna’ya demiryolu ve karayolu ile 1300 konteyner gıda, hijyen ürünleri, su arıtma ekipmanı, jeneratör ve tekerlekli sandalye taşıdı. Yajlaşık 5 milyon euroyu bulan ulaşım maliyeti demiryolları tarafından karşılandı. Bundan böyle, insanî yardım taşıma hizmeti diğer nakliye ücretleriyle eşit oranda olacak.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: