PUTİN: 8 YIL BOYUNCA ORTAKLARIMIZI DONBASS SORUNUNU BARIŞÇIL YOLLA ÇÖZMEK İÇİN İKNA ETMEYE ÇALIŞTIK

Rusya lideri Putin, Moskova’nın 8 yıl boyunca ortaklarını Donbass’ın sorunlarını barışçıl bir şekilde çözmeye ikna etmeye çalıştığını, fakat kandırıldığını belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ulan Ude Havacılık Fabrikası’nın çalışanları ile bir araya geldiği toplantıda ortaklarını 8 yıldır Donbass’ın sorunlarını barışçıl bir şekilde çözmeye ikna etmeye çalışan Rusya’nın hep aptal yerine konulduğunu ve kandırıldığını ifade etti.

‘Mevcut tüm sorunlar SSCB’nin dağılmasından sonra başladı’

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra galip gelen ülkelerin, özellikle de ABD ile Sovyetler Birliği’nin savaş sonrası dünya düzeni kurduklarına dikkat çeken Putin, bu nedenle mevcut tüm sorunların Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra başladığını vurguladı.

Rus lider, “Hemen Rusya’yı sarsmak için baskı başladı, iç siyasi durumu sarsmak için içeride beşinci kol oluşturuldu, başta Kuzey Kafkasya olmak üzere ülkenin farklı bölgelerinde faaliyet göstermeye başlayan ordu halinde uluslararası teröristler gönderildi” diye konuştu.

‘Batı, Rusya’nın hızla yıkılmasını umuyordu, ancak böyle bir şey olmadı’

Batılı ülkelerin, yaptırımlarının Rusya’nın sanayi sektörünün ve finans sisteminin yıkılmasına yol açacaklarını ve bunların ülkenin içten sarsacaklarını umduklarını anlatan Putin, ancak ‘böyle bir şeyin olmadığını’ vurguladı ve ekledi: “Rusya’nın istikrarının temellerinin, daha önce kimsenin düşünmediği kadar güçlü olduğu ortaya çıktı.”

‘Batı’nın amacı jeopolitiği iyileştirmek, Rusya’nın amacı ise insanlar için mücadele etmek’

Ukrayna ihtilafı ile ilgili açıklamalarda da bulunan Putin, Batılı ülkelerin buradaki amaçlarının jeopolitik durumu iyileştirmek iken Rusya’nın amacının ise o topraklarda yaşayan insanlar ve Rus devletinin hayatta kalması için mücadele olduğuna vurgu yaptı.

Rusya için bunun jeopolitik bir devlet mücadelesinin ötesinde, Rus devletinin varlığı için mücadele olduğunu dile getiren Putin, “Çünkü düşmanımızın, ya da daha önce söylediğim ortaklarımızın, önceki yıllarda ikna olduğumuz üzere tek bir görevi var, sarsmak, parçalara ayırmak, her şey bundan ibaret. Bu nedenle bizim için bu jeopolitik bir görev değil, Rus devletinin hayatta kalmasını sağlama, ülkenin ve çocuklarımızın gelecekteki gelişimi için koşullar yaratma görevidir” vurgusunu yaptı.

Rusya’nın Ukrayna’da sürdürdüğü özel askeri harekatın başarıyla tamamlanmasının doğrudan Rus toplumunun birliğine bağlı olduğunun altını çizen Putin, “Birlik olmalıyız. Düşman toplumumuzun güçlü, kendi içinde toparlanmış, konsolide olduğunu gördüğü zaman çabaladığımız şey, hem başarı, hem de zafer şüphesiz gerçekleşecek” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: